W ośrodku edukacyjnym IPN „Przystanek Historia” w Kielcach, zaprezentowana została książka w opracowaniu profesora Adama Massalskiego „Listy z frontu i na front. Korespondencja rodziny Massalskich (1914-1921)”.
Publikacja zapoczątkowała nową serię wydawniczą, którą tworzy wspólnie osiem instytucji naukowych i muzealnych z Kielc.
„Seria świętokrzyska” w założeniu ma być zbiorem publikacji źródeł do dziejów regionu. Tom pierwszy to korespondencja rodzeństwa Stanisławy oraz jej trzech braci Massalskich z czasów walk w Legionach Polskich i wojny polsko-bolszewickiej.
– Poprzez korespondencję jednej rodziny możemy dotrzeć do powszechnej wśród młodych wykształconych Polaków atmosfery entuzjazmu z faktu uczestniczenia w historycznym momencie odzyskiwania niepodległości – mówił o genezie wydania listów syn jednego z bohaterów publikacji, profesor Adam Massalski.
Oryginalne karty pocztowe i listy z domowych zbiorów profesor przekazał do zbiorów Archiwum Państwowego w Kielcach.
Redaktorzy nowej serii planują kolejne wydawnictwa, w skład których będą wchodzić oprócz listów także dzienniki, pamiętniki i zapisane wspomnienia. Naczelnik kieleckiej delegatury Instytutu Pamięci Narodowej Dorota Koczwańska-Kalita podkreśla, że współpraca kilku instytucji pozwala na uporządkowanie dotychczas rozproszonych zbiorów i ich utrwalenie.
Na przyszły rok zaplanowano wydanie kolejnych czterech tomów. Projekt realizowany jest przez Archiwum Diecezjalne i Archiwum Państwowe w Kielcach, Delegaturę Instytutu Pamięci Narodowej, Muzeum Historii Kielc, Muzeum Narodowe, Bibliotekę Uniwersytecką Jana Kochanowskiego, Instytut Historii UJK oraz Wojewódzką Bibliotekę Publiczną w Kielcach.
W środę promocja:
Początek promocji książki „Listy z frontu i na front. Korespondencja rodziny Massalskich (1914-1921)” dziś (środa) o godz. 17.00 w siedzibie Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Witolda Gombrowicza przy ul. ks. Piotra Ściegiennego 13 w Kielcach.
Plan wydawniczy Serii świętokrzyskiej:
2017 r.
- Listy rodziny Massalskich (1915–1920), wstęp, wybór i opracowanie prof. Adam Massalski (instytucja koordynująca: Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Witolda Gombrowicza w Kielcach)
2018 r.
- Dziennik „Staszka”. Zapiski st. strz. z cenz. Stanisława Wolffa, żołnierza Zgrupowań Partyzanckich AK „Ponury”, wstęp i opracowanie dr Marek Jedynak (instytucja koordynująca: Delegatura Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach)
- Dokumenty do dziejów Legionów Polskich (ze spuścizny Stanisława Durleja), wstęp, wybór i opracowanie dr hab. Robert Kotowski, Paweł Grzesik (instytucja koordynująca: Muzeum Narodowe w Kielcach)
- „Tatuś Wasz jest w Rosji…”. Listy kieleckich Katyńczyków, wstęp, wybór
i opracowanie Marek Jończyk (instytucja koordynująca: Delegatura Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach) - Kronika parafii Imielno w latach 1914–1917, wstęp, wybór i opracowanie
ks. dr Tomasz Gocel, dr hab. prof. UJK Jerzy Gapys (instytucja koordynująca: Archiwum Diecezjalne w Kielcach)
2019 r.
- Listy z obozów koncentracyjnych, obozów jenieckich i obozów pracy przymusowej
z okresu II wojny światowej, wstęp, wybór i opracowanie Wiesława Rutkowska (instytucja koordynująca: Archiwum Państwowe w Kielcach) - Pamiętniki Włodzimierza Gierowskiego, wstęp, wybór i opracowanie dr Jolanta Drążyk, dr hab. prof. UJK Urszula Oettingen (instytucja koordynująca: Biblioteka Uniwersytecka Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach)
2020 r.
- Wspomnienia dotyczące wojny polsko-radzieckiej 1920–1921 (zakres prac w trakcie uzgadniania)
2021 r.
- Dzienniki i kazania ks. Stanisława Domańskiego ps. „Cezary”, wstęp, wybór
i opracowanie dr hab. prof. UJK Ryszard Gryz, Grzegorz Sado (instytucja koordynująca: Instytut Historii Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach) - II wojna światowej w aspekcie gospodarczym na podstawie wspomnień, pamiętników, wstęp, wybór i opracowanie dr Jan Główka (instytucja koordynująca: Muzeum Historii Kielc)