Jak ustrzec się przed czadem, skutecznie udzielać pierwszej pomocy i jak korzystać z krajowej mapy zagrożeń bezpieczeństwa – na te i inne pytania odpowiadali mieszkańcom Buska-Zdroju strażacy, medycy i policjanci podczas zorganizowanego przez nich festynu rodzinnego w ramach ogólnopolskiej akcji „Kręci mnie bezpieczeństwo”.
Jak informuje Artur Brachowicz, komendant Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Busku-Zdroju, celem wydarzenia było propagowanie szeroko pojętego bezpieczeństwa, dlatego w akcję włączyły się wszystkie służby i instytucje, które na co dzień czuwają nad nim i zajmują się udzielaniem pomocy w chwili zagrożenia. Komendant dodał, że festyn rodzinny cieszył się dużym zainteresowaniem ze strony mieszkańców.
– Przyszło bardzo dużo osób, wśród nich wiele dzieci. Każdy wyniósł z tego spotkania na pewno wiele cennych informacji, które przydadzą się w przyszłości, jeśli chodzi o bezpieczeństwo pożarowe, zasady poruszania się po drogach, czy udzielania pierwszej pomocy – powiedział Artur Brachowicz.
W trakcie festynu rozdano kilkadziesiąt czujników tlenku węgla, a dla najmłodszych przygotowano konkursy. Uczestnicy mogli również zajrzeć do policyjnego radiowozu i strażackiego wozu bojowego. Dużym zainteresowaniem cieszyły się również pokazy ratownictwa medycznego. Wzięła w nich udział m.in. Edyta Wiśniewska ze swoją córką Oliwią oraz Elżbieta Kustrzeba i Grażyna Grabek. Wszystkie podkreśliły, że była to dla nich cenna lekcja, która kiedyś może się przydać.
– Dobrze jest wiedzieć, jak udzielić komuś pierwszej pomocy i przede wszystkim później nie bać się tej wiedzy wykorzystać. Nasza prawidłowa reakcja i pomoc mogą uratować komuś życie – podkreśliła Elżbieta Kustrzeba.
– Na stoisku Komendy Powiatowej Policji mieszkańcy Buska-Zdroju mogli również poznać m.in. możliwości internetowych aplikacji, które służą bezpieczeństwu, a najmłodsi zrobić sobie zdjęcie z Koziołkiem Spoko, czyli maskotką świętokrzyskich stróżów prawa – mówi Tomasz Piwowarski, rzecznik buskiej jednostki. – Prezentowaliśmy również aplikację „Moja Komenda” i informowaliśmy potencjalnych kandydatów, jakie warunki muszą spełnić, by móc zasilić szeregi policji. Nasze stoisko było oblegane również przez dzieci, które mogły zrobić sobie zdjęcie na policyjnym motocyklu i przybić piątkę Koziołkowi Spoko – dodał Tomasz Piwowarski.
W organizację festynu zaangażowało się również buskie starostwo, które za pośrednictwem pracowników Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie propagowało rodzicielstwo zastępcze. Obecnie w powiecie buskim funkcjonują 32 rodziny zastępcze.
– Chcemy, by było ich jeszcze więcej – podkreślił starosta Jerzy Kolarz. – Mamy kolejne rodziny, które są już przygotowane do tego, aby stać się rodzicami zastępczymi. Włączamy się również w liczne akcje promujące rodzicielstwo zastępcze, m.in. w kampanię wojewody świętokrzyskiego „Potrzebuję rodziców od zaraz”. To bardzo ważne, by promować taką formę pomocy i informować mieszkańców o tym, jak mogą zostać rodzicami zastępczymi i jakie warunki w tym celu muszą spełnić – dodał Jerzy Kolarz.
Buscy strażacy i policjanci chcą, by festyn rodzinny połączony z akcją informacyjną i edukacyjną odbywał się w mieście cyklicznie. Kolejny zaplanowano na wrzesień przyszłego roku.