W Kraśniowie koło Opatowca zakończyły się prace związane z przebudową terenu wokół źródełka św. Andrzeja Świerada. Miejsce od lat otaczane jest przez mieszkańców kultem. Władze gminy liczą, że dzięki inwestycji nowe miejsce już wkrótce stanie się popularną atrakcją turystyczną regionu.
Jak tłumaczy wójt Opatowca Sławomir Kowalczyk, plany dotyczące zagospodarowania terenu wokół źródełka św. Andrzeja Świerada, zwanego „Żurawkiem”, zaczęły być realizowane rok temu, kiedy władze gminy odkupiły leśną działkę od prywatnego właściciela. To na niej 130 metrów od drogi krajowej nr 79 Sandomierz – Kraków znajduje się słynne źródełko.
– Zgłaszało się do mnie wielu mieszkańców, którzy sugerowali, by coś z tym miejscem zrobić. Przystąpiliśmy więc do działania i dziś nasze wieloletnie plany są już faktem, z czego, nie ukrywam, bardzo się cieszymy - podkreślił wójt.
W ramach prac, wykonano grotę z kamienia szanieckiego. Istniejące źródło zaadoptowano na studnię, z której dzięki zamontowanej pompie istnieje możliwość czerpania wody. Zagospodarowano również otaczający teren. Centralne miejsce w grocie zajmuje drewniana figura św. Andrzeja Świerada autorstwa artysty rzeźbiarza Mariusza Bolona z Łubnic. Kolejne prace ruszą w przyszłym roku. Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Gminy Opatowiec ubiega się o dotację na wykonanie chodnika, który do groty i słynnego źródełka miałby prowadzić – mówi członek stowarzyszenia i dyrektor opatowieckiej szkoły podstawowej Elżbieta Szczęsna-Kusak.
– Cieszymy się, że to miejsce zostało odnowione. Będzie to niewątpliwa atrakcja turystyczna naszej gminy, a jednocześnie odpowiedź na społeczne zapotrzebowanie, by pokazywać i chwalić się bogatą historią naszej miejscowości – zaznaczyła Elżbieta Szczęsna-Kusak.
Wójt Sławomir Kowalczyk przypomniał, że św. Andrzej Świerad jest pierwszym polskim świętym. Dodał, że pustelnik według podań miał urodzić się właśnie w Opatowcu.
– Potwierdzeniem związku świętego z naszym terenem jest, oprócz przekazów mówionych, m.in. XVII-wieczny barokowy obraz znajdujący się w kościele parafialnym w Opatowcu, przedstawiający, wówczas jeszcze błogosławionego, Andrzeja Świerada – wyjaśnia wójt.
Koszt przebudowy terenu wokół źródełka św. Andrzeja Świerada w Kraśniowie wyniósł 20 tys. złotych. Połowę tej kwoty pokryła dotacja z Urzędu Marszałkowskiego.