W Kielcach nie dochodziło do nielegalnej reprywatyzacji – zapewniają władze miasta. Komunikat w tej sprawie wystosował Filip Pietrzyk, dyrektor Wydziału Gospodarki Nieruchomościami i Geodezji w kieleckim magistracie.
Pismo jest odpowiedzią na wczorajszą informację, zamieszczoną w mediach społecznościowych przez posła Prawa i Sprawiedliwości Dominika Tarczyńskiego. Parlamentarzysta opublikował dokument, z którego wynikało, że w stolicy województwa świętokrzyskiego mogło dochodzić do nieprawidłowości, w trakcie sprzedaży kilku kamienic w centrum miasta.
Z pisma, autorstwa anonimowych mieszkańców Kielc wynikało, że reprywatyzacją miało być objętych 6 kamienic. Przy ulicy Paderewskiego 15 i 18, Sienkiewicza 25 i 32, Żytniej 14 oraz Dużej 8.
Filip Pietrzyk podkreśla, że w przypadku dwóch budynków sytuacja jest jasna. Kamienicę przy ul. Sienkiewicza 25 miasto wystawiło na sprzedaż w 2008 roku. Odbył się przetarg, a nieruchomość kupił mieszkaniec Buska-Zdroju. Miasto zarobiło na transakcji rekordową kwotę, ponad 9,5 miliona złotych.
Z kolei w kamienicy przy ulicy Sienkiewicza 32 mieście się Teatr Żeromskiego. Tutaj sytuacja też jest klarowna. W 2016 roku Sąd Rejonowy w Kielcach postanowił przekazać nieruchomość na wyłączną własność teatru, zarządzanego przez samorząd województwa. Postanowienie o zniesieniu współwłasności zakończyło 19-letnie starania.
Filip Pietrzyk dodaje, że ze wstępnych analiz dostępnej dokumentacji archiwalnej wynika, że od 1989, do chwili obecnej, ani miasto, ani Skarb Państwa nie były właścicielami pozostałych, wymienionych nieruchomości, dlatego nie mogło dojść do ich sprywatyzowania.
Z naszych informacji wynika, że nieruchomości od kilkudziesięciu lat pozostają w rękach prywatnych.
Oświadczenie przygotowane przez dyrektora Wydziału Gospodarki Nieruchomościami i Geodezji UM Kielce Filipa Pietrzyka
W związku z pojawieniem się informacji dotyczących ewentualnych nieprawidłowości w obrocie nieruchomościami znajdującymi się w Kielcach przy ulicach Dużej 8, Paderewskiego 15, Paderewskiego 18 oraz Żytniej 14, Urząd Miasta Kielce informuje, że ze wstępnej analizy dostępnej dokumentacji archiwalnej nie wynika jakoby w okresie od roku 1989 do chwili obecnej podmiotom prawa publicznego, w szczególności Gminie Kielce oraz Skarbowi Państwa, przysługiwały jakiekolwiek prawa rzeczowe do tych nieruchomości. Co za tym idzie, nie dokonywano obrotu mieniem nieruchomym lub prawami z nim związanymi, których przedmiotem byłyby te nieruchomości, a które to prawa przysługiwałyby tym podmiotom. W okresie tym nie wydano również żadnych aktów z zakresu administracji publicznej ani orzeczeń zapadłych przed sądami powszechnymi i administracyjnymi, w wyniku których podmioty prawa publicznego prawa te utraciłyby.
Natomiast nieruchomość położna pod adresem Sienkiewicza 32 stanowi wyłączną własność Teatru im. Stefana Żeromskiego – publicznej jednostki kultury, której organizatorem jest samorząd województwa świętokrzyskiego.
Nieruchomość przy ul. Sienkiewicza 25 została zbyta przez Gminę Kielce w przetargu ustnym nieograniczonym, który odbył się dn. 25 listopada 2008 r. Ze sprzedaży do budżetu miasta pozyskano kwotę 9.552.000 zł. Był to jeden z najbardziej udanych przetargów minionego dziesięciolecia, z uwagi na stosunek ceny wywoławczej (5.200.000 zł) do ostatecznie wylicytowanej.