W galerii „Sklep ze sztuką” w Kielcach zostanie przypomniana historia wielkiego sukcesu polskich fotografików na międzynarodowej wystawie w Paryżu w 1982 roku, kiedy to Polska po wprowadzeniu stanu wojennego praktycznie została odcięta od wymiany kulturalnej z zachodnią Europą.
Nestor kieleckich fotografików i jeden z twórców Kieleckiej Szkoły Krajobrazu Janusz Buczkowski zaprezentuje swoje prace wystawione wówczas we Francji, a także dokumentację świadczącą o sukcesie artystów.
Na konkurs nadesłano wtedy ponad trzydzieści tysięcy fotografii. Z dwustu kilkudziesięciu przyjętych na wystawę, 11 pochodziło z Polski, z czego 9 to zdjęcia Kieleckiej Szkoły Krajobrazu. Janusz Buczkowski wspomina, że zostali wraz z Pawłem Pierścińskim zaproszeni do Paryża i choć wyjazd na Zachód w stanie wojennym graniczył z cudem, im się udało. Artysta wspomina również, że dyrektor festiwalu nie mógł uwierzyć, że artyści przyjechali na wystawę bez grosza w kieszeni i szybko zorganizował we francuskim ministerstwie kultury dwutygodniowe stypendium dla Polaków.
– Sukces kielczan 35 lat temu w Paryżu polegał nie tylko na oryginalnej tematyce fotografii, lecz także na podejściu do pracy w laboratorium fotograficznym – wspomina Janusz Buczkowski. – Ówcześni artyści na Zachodzie rzadko już sami pracowali w ciemni, zlecając obróbkę zdjęć asystentom – dodaje.
Wernisaż wystawy fotografii „Paryż-Kielce-Kielce-Paryż” Janusza Buczkowskiego odbędzie się w piątek 3 listopada o godzinie 18.00 w galerii „Sklep ze sztuką” przy ulicy Bodzentyńskiej w Kielcach.