1 listopada, w Dzień Wszystkich Świętych wspominamy tych, których już nie ma wśród nas.
Tadeusz Religa
Tadeusz Religa, zmarł w 2016 roku. Należał do przedwojennego harcerstwa, członek Pogotowia Harcerzy w Ostrowcu Świętokrzyskim od 1 września 1939 roku, drużynowy pierwszej grupy harcerzy wchodzących w skład Szarych Szeregów Rój-Huta w Ostrowcu Świętokrzyskim pod dowództwem Stanisława Kasińskiego ps . „Dog” – „Kowal”. Od stycznia 1944 roku ostatni komendant Szarych Szeregów roju „Huta”, czyli konspiracyjnego hufca przy ostrowieckiej hucie, żołnierz AK. Przynależał do Rady Głównej Opiekuńczej (RGO) jako dowódca drużyny zajmującą się dywersją , sabotażem, łącznością i kolportażem prasy podziemnej. W połowie 1941 roku opiekował się skrzynką kontaktową obsługująca podobwód „100” Ostrowiec powstałą początkowo przy ulicy Denkowskiej nr 56, potem przy ulicy Okólnej 18. Skrzynka przyjmowała łączników wraz z zakwaterowaniem z Krakowa, Łodzi, Warszawy, Radomia i innych. Na stałe skrzynkę kontaktową, poza Tadeuszem Religą, obsługiwał ją jego ojciec Franciszek –„Fremer”, w zastępstwie też brat Tadeusza „Stach”, a zakwaterowaniem zajmowała się jego Matka Michalina.
W latach 60-tych postanowił upamiętniać miejsca walk i potyczek nie tylko swoich kolegów z Szarych Szeregów, ale i żołnierzy Armii Krajowej. To z jego inicjatywy pojawiły się tablice poświęcone żołnierzom obwodu opatowskiego w kolegiacie świętego Michała w Ostrowcu Świętokrzyskim, czy obelisk na Piotrowym Polu, miejscu gdzie w 1944 roku odbyła się jedna z najbardziej krwawych walk żołnierzy AK z oddziału Potoka z wojskami niemieckimi. W latach 70-tych dokumentował spotkania pułkownika Wojciecha Borzobohatego komendanta okręgu radomsko-kieleckiego AK z żołnierzami z oddziału. Jego zdjęcia, między innymi z pogrzebu majora Jana Piwnika Ponurego na Wykusie w 1988 roku, pojawiały się w publikacjach prasowych.
Odznaczony m.in.: Krzyżem Armii Krajowej, Srebrnym Krzyżem za Zasługi z Mieczami, Medalami Wojska, Krzyżem Partyzanckim, Medalem Zwycięstwa i Wolności, Krzyżem Kampanii Wrześniowej, Odznaką Weterana Walk o Niepodległość, Odznaką Żołnierza AK „Akcja Burza”,Odznaką 85 – lecia ZHP na Kielecczyźnie, Krzyż z Rozetami „Za Zasługi dla ZHP”, odznaczeniem „Pro memoria” przyznawanego za działalność na rzecz Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej.
Zmarł w dniu14 listopada 2016 roku w wieku 93 lat.
Marian Wnuk
2 lipca 2017 roku zmarł Marian Wnuk – długoletni pracownik Wydziału Rolnictwa i Gospodarki Gruntami Urzędu Miejskiego w Jędrzejowie.
W jędrzejowskim magistracie pracował przez prawie 40 lat. Społecznik oddany sprawom wsi i środowiska wiejskiego. 26 lat pełnił funkcję prezes Koła Łowieckiego „Wilkomija” w Jędrzejowie. Za swoją działalność w dziedzinie łowieckiej, rolnictwa, pożarnictwa był wielokrotnie nagradzany. Był opiekunem KGW na ternie gminy Jędrzejów.
W latach 2002-2014 był radnym powiatu jędrzejowskiego oraz członkiem Zarządu Powiatu.
Bogumił Gozdur
W maju w wieku 82 lat zmarł Bogumił Gozdur były trener m. in. piłkarzy Korony Kielce. Swoją karierę piłkarską rozpoczynał w AKS Alejki – klubie piłkarskim z Kielc, w dzielnicy Szydłówek. W latach 1951-1954 był zawodnikiem Gwardii Kielce, najpierw jako junior, potem grał w jej rezerwach.
Po zakończeniu kariery piłkarskiej został m. in. szkoleniowcem Korony Kielce.
W 1975 wywalczył z kieleckim klubem awans do II ligi. Później prowadził Błękitnych Kielce, z którymi w 1978 roku również uzyskał promocję do II ligi.
W 1987 roku rozpoczął pracę na stanowisku trenera koordynatora Okręgowego Związku Piłki Nożnej oraz wiceprezesa i szefa wyszkolenia. Pełnił także funkcję wiceprezesa Świętokrzyskiego Związku Piłki Nożnej, którą objął w 2000 roku.
W trakcie swojej kariery otrzymał kilka odznaczeń: Srebrny Krzyż Zasługi, złotą i srebrną odznakę PZPN, złote odznaki Kieleckiego i Gdańskiego Okręgowego Związku Piłki Nożnej, złotą odznakę Zasłużony Działacz Kultury Fizycznej oraz odznakę „Za Zasługi dla Kielecczyzny”.
Kazimierz Czuba
Kazimierz Czuba, urodził się w 1934 roku, zmarł w 2017 – ukończył Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Zamościu. Od 1957 r. pracował w Zakładach Porcelany „Ćmielów” w Ćmielowie jako plastyk projektant.
Uprawiał malarstwo olejne, akwarelę i malowanie na porcelanie. Był członkiem „Grupy 10” od 1976 r. w latach 60. uzyskał z Ministerstwa Kultury i Sztuki zezwolenie na wykonywanie zawodu artysty plastyka w dyscyplinie sztuki warsztatowej (projektowania w porcelanie).
Brał udział w wystawach Instytutu Wzornictwa Przemysłowego i Międzynarodowych Targach w branży ceramicznej z zakresu wzornictwa przemysłowego. Na swoim koncie ma blisko 50 porcelanowych rzeźb, głównie kotów i psów. Jest również twórcą wielu obrazów malowanych na porcelanie.
Jakub Krzysztof Wiatr-Siedlecki
Doktor Jakub Krzysztof Wiatr-Siedlecki – współtwórca i były wicedyrektor do spraw dydaktyki Instytutu Filologii Rosyjskiej Uniwersytetu Jana Kochanowskiego. Językoznawca, specjalista w zakresie metodyki nauczania języka rosyjskiego, autor wielu publikacji naukowych i popularnonaukowych. Zmarł 21 października 2017 roku, po długotrwałej walce z chorobą.
Henryk Kucharski
Porucznik Henryk Kucharski „Chrobry” urodził się 12 października 1925 roku w Opatowie. Był synem Franciszka i Marii z d. Skrzypczyńskiej. Po ukończeniu szkoły powszechnej w 1940 roku uczył się zawodu cholewkarskiego w zakładzie Bronisława Bąka w Opatowie.
Tam poznał Włodzimierza Baka „Kodaka”, który wprowadził go w tajniki konspiracji w ZWZ. Po powstaniu Armii Krajowej złożył przysięgę w czerwcu 1942 roku w młynie przy ulicy Stadionowej przyjmując pseudonim „Chrobry”. Pierwszy przydział otrzymał u podchorążego Jana Gębalskiego „Raka”. Tam zajmował się m. in. kolportażem prasy konspiracyjnej, przenoszeniem meldunków czy wywiadem dotyczącym ruchu wojsk niemieckich. Henryk Kucharski był żołnierzem AK do 21 stycznia 1945 roku.
Po wyzwoleniu zaczęły się aresztowania w związku z tym Henryk Kucharski uciekł z Opatowa do Wrocławia, gdzie ukrywał się pod fałszywym nazwiskiem Władysława Rozmusa. Tam pracował w zawodzie cholewkarskim, następnie zatrudnił się w Miejskiej Straży Ogniowej we Wrocławiu. W roku 1950 powrócił do Opatowa i podjął pracę w Zawodowej Straży Pożarnej w Ostrowcu Świętokrzyskim. Od 1952 roku pełnił służbę w Opatowie aż do przejścia na emeryturę. Był prezesem opatowskiego koła Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej.
Zmarł 15 września 2017 roku.
Alicja Kozłowska-Klemińska
15 stycznia zmarła Alicja Kozłowska–Klemińska, znana i ceniona trenerka pływania.
Do Kielc przyjechała z Poznania, gdzie swoje pierwsze kroki na pływalni stawiała w klubie Stal-Warta Poznań.
Piętnastokrotnie była mistrzynią Polski na 100 i 200 metrów stylem klasycznym, 100 i 200 m stylem motylkowym, 18 razy poprawiała rekord kraju. Reprezentowała Polskę podczas mistrzostw Europy i była medalistką akademickich mistrzostw świata.
W Kielcach mieszkała od 1956 roku i trenowała pływaków w kieleckich klubach Tęczy, Żaku i Budowlanych. Wychowała wielu medalistów mistrzostw Polski w kategoriach młodzieżowych. Trenowała także zawodników niepełnosprawnych, którzy zdobywali medale igrzysk paraolimpijskich.
Alicja Kozłowska–Klemińska była wieloletnim prezesem Okręgowego Związku Pływackiego.
Waldemar Woźniak
W maju 2017 roku zmarł Waldemar Woźniak – pracownik Urzędu Miejskiego w Jędrzejowie w latach od 2004 – 2016 roku. Pracował na stanowisku inspektora w Wydziale Rolnictwa i Gospodarki Gruntami.
Zaangażowany był w pracę samorządu gminnego od chwili jego powstania. W 1989 roku jako działacz „Solidarności” Rolników Indywidualnych wziął udział w wyborach do Rady Miejskiej w Jędrzejowie. Mandat radnego wykonywał przez 12 lat od 1990 do 2002 roku. W latach 1998- 2002 był zastępcą burmistrza Jędrzejowa.
Waldemar Woźniak angażował się również w pracę społeczną na rzecz aktywizacji środowisk wiejskich. Aktywnie działał w Zarządzie OSP, a także jako przedstawiciel gminy Jędrzejów w Lokalnej Grupie Działania Ziemia Jędrzejowska „Gryf” i Lokalnej Grupie Rybackiej.
Emilia Molska
Urodziła się w 1933 roku, zmarła w 2017. Ceniony pedagog, wychowawca młodzieży i społecznik. Przez 40 lat uczyła języka polskiego w Liceum Ogólnokształcącym im. Marii Skłodowskiej-Curie w Kazimierzy Wielkiej.
Pochodziła z Ręczna koło Piotrkowa Trybunalskiego. Po ukończeniu studiów pedagogicznych w Łodzi i Krakowie, od 1953 roku pracowała w kazimierskim Liceum Ogólnokształcącym. Była polonistką, prowadziła też szkolną bibliotekę i drużynę harcerską. Była twórcą i pierwszym opiekunem legendarnego licealnego klubu „Hades”. Emilia Molska w 1993 roku przeszła na nauczycielską emeryturę, lecz nadal działała aktywnie w różnych sferach życia publicznego. Była jedną z liderek kazimierskiego Klubu Seniora.
Kazimierska Rada Miejska nadała Emilii Molskiej – pośmiertnie – tytuł Honorowego Obywatela Kazimierzy Wielkiej.
Paweł Półrola
23 sierpnia, w wieku 54 lat, odszedł Paweł Półrola. Był znanym i cenionym w regionie neurologiem. W Kielcach kierował poradnią neurologiczną „Synapsa”.
Zajmował się też medycyną niekonwencjonalną. Był licencjonowanym instruktorem CesamQ, przewodniczącym Polskiego Stowarzyszenia Zdrowotnego Qiqonqu, członkiem zarządu Światowego Zarządu Towarzystwa Medycznego Qiqonqu w Pekinie.
Stanisław Sudnik
Stanisław Sudnik urodził się w 1921 w Zochcinie koło Opatowa, jednak to Chmielów nad Kamienną był miejscem jego dzieciństwa i dorastania. Ukończył Gimnazjum im. Joachima Chreptowicza w Ostrowcu Świętokrzyskim, studiował w Wyższej Szkole Rolniczej w Poznaniu. Był kierownikiem w Zakładzie Obsługi Zieleni w Ostrowcu Świętokrzyskim.
Stanisław Sudnik był nie tylko fotografikiem, ale i rysownikiem, malarzem, korzenioplastykiem, a nawet autorem pamiętników. W 1952 r. został współzałożycielem i prezesem Świętokrzyskiego Towarzystwa Fotograficznego w Ostrowcu Świętokrzyskim. Współpracował z Kielecką Szkołą Krajobrazu, określano go „bezkrwawym łowcą motywów”. Był członkiem kieleckiej grupy fotografików „10×10” oraz ostrowieckiej „Grupy 10” i „Grupy V”. Głównym tematem jego twórczych zainteresowań była fotografia krajobrazowa, a także zabytki, miasto i ludzie.
Zygmunt Brzeziński
13 sierpnia 2017 roku zmarł Zygmunt Brzeziński – wieloletni wójt gminy Imielno. W urzędzie gminy pracował od 1973 roku jaki instruktor rolny, a od 1982 roku na stanowisku kierownika gminnej służby rolnej. Był wielkim społecznikiem.
Od początku aktywnie zaangażowany w tworzenie samorządu gminnego. Od 1990 roku przez 24 lata nieprzerwanie sprawował funkcję wójta gminy Imielno, a w latach 1998 – 2002 roku pełnił również funkcję przewodniczącego Rady Powiatu Jędrzejowskiego. Był wsparciem dla Ochotniczych Straży Pożarnych, Kół Gospodyń Wiejskich, wspomagał także Kościół.
Ksiądz Jan Majewski
Urodził się 3 czerwca 1942 roku w Strzyżowicach obok Opatowa. Był posłem na Sejm I kadencji, prawnikiem i duchownym.
Był absolwentem opatowskiego Liceum Ogólnokształcącego im. Bartosza Głowackiego w Opatowie. Ukończył studia prawnicze na Uniwersytecie Jagiellońskim. Mandat posła sprawował z listy Polskiego Stronnictwa Ludowego. Po zakończeniu kadencji uzyskał kościelne unieważnienie małżeństwa i wstąpił do seminarium duchownego w Łomży. Święcenia otrzymał w 1999 roku.
Posługę duszpasterską wykonywał m.in. w parafii pod wezwaniem świętego Wojciecha w Kaliningradzie. Jako ksiądz emeryt resztę życia spędził w parafii świętego Jakuba w Więcławicach Starych w powiecie krakowskim.
Przyjaciółka księdza, Barbara Kasińska, dyrektor Liceum Ogólnokształcącego im. Bartosza Głowackiego w Opatowie wspomina, że Jan Majewski żył po to, aby pomagać innym, szczególnie najbiedniejszym i zagubionym w meandrach prawa. Przesłaniem duchownego były słowa Świętego Mateusza „Darmo otrzymaliście, darmo dawajcie”.
Zmarł 10 lipca 2017 roku.
Bogusław Sławek Grzela
Bogusław-Sławek Grzela, ul. 7.12.1934, zm. 12.1.2017 – działacz piłki ręcznej w klubach Iskra Kielce i Korona Kielce. Kierownik zespołu Iskry na początku jej istnienia. Zasłużony Działacz Kultury Fizycznej, wyróżniony między innymi Diamentową Honorową Odznaką Związku Piłki Ręcznej w Polsce, medalem „Za zasługi w sporcie”. Namówił do uprawiania piłki ręcznej jednego z najlepszych w historii tej dyscypliny w regionie zawodnika, wielokrotnego reprezentanta Polski Zbigniewa Tłuczyńskiego.
Wiesława Sarba
Wiesława Sarba ur. 1941, zm. 2017 – wieloletnia instruktorka i kierowniczka Zakładowego Domu Kultury w Ostrowcu Świętokrzyskim. Wychowała wiele pokoleń młodych ludzi. Mąż Stanisław pracował w Cukrowni Częstocice. Oboje całe życie zawodowe związali z Ostrowcem.
Ryszard Kasperek
23 sierpnia 2017 roku zmarł Ryszard Kasperek – jędrzejowski artysta malarz, scenograf, społecznik, organizator ruchu twórców nieprofesjonalnych.
Był absolwentem Liceum Sztuk Plastycznych w Kielcach. Od 1978 roku pracował w jędrzejowskim Centrum Kultury. Zasłyną pejzażami Ziemi Jędrzejowskiej. Jego prace można było zobaczyć nie tylko na wystawach w kraju, ale również w Szwecji, USA, Kanadzie, czy Niemczech.
W jego pracowni malarskiej w Centrum Kultury w Jędrzejowie wykształciło się wielu artystów plastyków. Skupił wokół siebie grupę Twórców Ziemi Jędrzejowskiej z którymi organizował plenery i doroczne wystawy.