Własne spojrzenie na patriotyzm zaprezentowali uczestnicy filmowego konkursu, zorganizowanego przez wojewodę świętokrzyskiego. Głównym założeniem rywalizacji było przygotowanie krótkiego filmu o patriotyzmie w małych ojczyznach.
Wśród wyróżnionych zespołów znaleźli się uczniowie 6 i 7 klasy Zespołu Placówek Oświatowych nr 2 w Skarżysku-Kamiennej. W swojej produkcji zaprezentowali miejsca pamięci z tego właśnie miasta, m. in. mogiłę pomordowanych w lesie na Borze i pomnik poświęcony Zbrodni Katyńskiej.
W tych miejscach odbywają się uroczystości patriotyczne, a uczniowie na co dzień się nimi opiekują. Jedna z uczennic Oliwia Jarosz twierdzi, że patriotyzm jest dla niej bardzo ważny. Jak mówi, objawia się on przez szacunek dla Ojczyzny, ale także unikanie zapożyczeń z innych języków, czy dbałość o polską mowę.
W jury, które oceniało nadesłane propozycje był m. in. kielecki reżyser Konrad Łęcki. Filmowiec chwalił inicjatywę tworzenia filmów o patriotyzmie i przyznał, że poziom nadesłanych prac w klasach gimnazjalnych był wysoki. W jego opinii słabiej wypadły szkoły ponadgimnazjalne, gdzie nadesłane produkcje pozostawiały jeszcze wiele do życzenia. – Ten konkurs dopiero się rozpoczął, więc myślę, że projekt będzie się cały czas rozwijał, a produkcje będą bardziej profesjonalne – zaznaczył Konrad Łęcki.
Z kolei zdaniem senatora PiS – Krzysztofa Słonia, aby zaszczepić patriotyzm wśród młodzieży, należy sięgać po nowoczesne środki komunikacji, które pobudzają wyobraźnię. – Wykorzystanie tego typu rozwiązań jest ze wszech miar korzystne, co pokazują efekty tego konkursu. Zobaczyłem bardzo dużo ciekawych propozycji filmowych. Jestem przekonany, że taka formuła propagowania patriotyzmu przyniesie spodziewane efekty – podkreślił Krzysztof Słoń.
Maria Zuba, poseł PiS zwraca uwagę, że bardzo ważną rolę w kształtowaniu patriotycznych postaw mają nauczyciele i to właśnie im, powinniśmy być wdzięczni za wzmacnianie patriotycznych cech wśród dzieci.