Poród, to dzień na który przyszła mam czeka od 9 miesięcy. Gdy wreszcie do terminu porodu pozostało już tylko kilka tygodni, pora poczynić ostatnie przygotowania przed pójściem do szpitala. O czym trzeba pamiętać przed porodem, jakie badania przygotować i co powinno znaleźć się w torbie do szpitala?
O tym rozmawialiśmy z Grażyną Nowak, położną koordynującą salę porodową w Świętokrzyskim Centrum Matki i Noworodka w Kielcach.
– Od czego powinna rozpocząć przygotowania do porodu kobieta, która spodziewa się dziecka?
Od samego początku ciąży przyszła mama powinna być pod kontrolą lekarza i przez całą ciążę dbać o zdrowie, tzn. zdrowo się odżywiać (unikać tłustych potraw), wysypiać się i nie unikać aktywności fizycznej. Polecam codziennie półgodziny spacer. Szybszym krokiem, ale żeby nie doprowadzić do zadyszki. Generalnie najlepiej robić to, na co jej pozwala intuicja.
– Kiedy spakować torbę do szpitala i co powinna zawierać?
Tę torbę należy przygotować najpóźniej około 35 – 36 tygodnia ciąży. Powinna ona zawierać najpotrzebniejsze rzeczy ciężarnej, ale również dokumenty. Przyszła mama powinna mieć w takiej torbie dowód osobisty, ale także bardzo ważne dla nas dokumenty, jak karta ciąży i wynik grupy krwi autoryzowany przez laboranta, czyli oryginał, a nie kopia takiego dokumentu. Natomiast jeżeli chodzi o rzeczy osobiste przyszłej mamy, to powinna mieć ze sobą bawełniane koszule, ręczniki, podpaski, trepki, czy klapki. Z kolei rzeczy dla dziecka najlepiej spakować w odrębną torbę, która powinna zawierać: rożek, pieluszki, kaftaniki, rękawiczki (tzw. łapki), a także czapeczki i skarpetki.
– Wiele przyszłym mam decyduje się na chodzenie na zajęcia do szkoły rodzenia.
Tak i to jest bardzo dobra decyzja. My proponujemy, aby panie w okolicy 26 – 28 tygodnia ciąży zaczynały przychodzić do szkoły rodzenia na zajęcia. W naszej szkole, która jest bezpłatna, obecnie są 34 pary, także bardzo dużo przyszłych rodziców chce zdobywać wiedzę w ten sposób i przygotować się do powitania na świecie i opieki nad potomkiem. W szpitalu przy ulicy Prostej są warsztaty i wykłady o noworodku, które prowadzi położna. Zajęcia prowadzą także lekarz neonatolog, ginekolog, stomatolog – pedontolog, chirurg – ortopeda dziecięcy, logopeda, fizjoterapeuta i psycholog. Prowadzimy również zajęcia z tzw. chustowania oraz zajęcia z trenerką fitness. Tych zajęć jest naprawdę bardzo dużo, dlatego każdy przyszły rodzić może się dowiedzieć praktycznie wszystkiego na temat ciąży i połogu, a także jak dbać i pielęgnować noworodka.
– Czy kobieta, która rodzi dziecko po raz drugi, czy trzeci, powinna chodzić na zajęcia do szkoły rodzenia?
Jeżeli czuje taką potrzebę, to jak najbardziej. Była u nas pacjentka, która rodziła swoje piąte dziecko i za każdym razem uczęszczała na zajęcia do szkoły rodzenia.