Czy duchy zmarłych mogą być głodne? W Chinach wierzą że tak. „Święto głodnych duchów”, jest jedną z ważniejszych uroczystości podczas której oddaje się zmarłym należyty szacunek. W Chinach święto jest przypomnieniem o tym, że śmierć jest nieodłączną częścią życia.
To tylko jedna z historii spotkania „Z myślą o tych, których wśród nas już nie ma”, które odbyło się w kieleckim Biurze Wystaw Artystycznych. Prowadzącą spotkanie była Danuta Rasała, pracownik naukowo – dydaktyczny Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, a prywatnie miłośniczka podróży. W swoich wyprawach poznawała różne kultury świata, w tym także tamtejsze obrzędy związane ze świętem zmarłych, ale jak podkreśla, nic nie wywarło na niej tak ogromnego wrażenie jakby mogło się wydawać.
– Owszem, dla nas może być to niecodziennie i zdumiewające, ale trzeba być otwartym na inność i uświadomić sobie, że te obrzędy dla ludzi którzy tam żyją są święte i należy to uszanować. Nie należy do tego podchodzić jak do atrakcji turystycznej – dodaje.
Prelegentka skoncentrowała się przede wszystkim na miejscach znajdujących się w Azji, w tym, na rejonie Sumatry, Chin i Malezji, ale nie zabrakło także ciekawostek z bliższych miejsc dla Polski, na przykład Rumunii. Będąc w tej części Europy Danuta Rasała odwiedziła Cimitirul Vesel, czyli Wesoły Cmentarz w miejscowości Sapanta. Miejsce to zawdzięcza swoją nazwę „zabawnym” epitafiom, które są umieszczane na miejscu pochówku. Autorem pierwszego niecodziennego grobu był w latach 30. ubiegłego wieku Ioan Stan Patraş. Nowym pomysłem nie było tylko umieszczenie anegdotek o zmarłych, ale również ustawienie zamiast kamiennej płyty, ozdobionego malowidłami krzyża z charakterystycznym daszkiem. Tradycja zyskała dużą popularność wśród mieszkańców i znalazła swoich kontynuatorów również dzisiaj.
Słuchacze historii „Z myślą o tych, których wśród nas już nie ma”, byli zaskoczeni niektórymi obrzędami, czasami wręcz przerażeni. Niektóre były dla odbiorców nie do końca odpowiednie, ale jak przyznali jest to inna kultura i warto na to spojrzeć z tej perspektywy. Niektórzy odbiorcy zwrócili uwagę na wspólny element wszystkich przedstawionych tradycji, jak powiedzieli jest nim szacunek do zmarłych i pochowanie ich z należytą czcią.
Kolejne spotkanie w kieleckim Biurze Wystaw Artystycznych odbędzie się 13 listopada. Tym razem gościem będzie prof. Włodzimierz Batóg, który zabierze słuchaczy do miejsca jakim są Stany Zjednoczone.