W Krasocinie odsłonięto tablicę upamiętniającą ofiary bitwy polsko – bolszewickiej z 1920 roku, poległych w trakcie II wojny światowej, a także poszkodowanych z okresu stalinowskiego. Tablica położona została przy Grocie Najświętszej Marii Panny, która została wybudowana w latach 1909–1913, na wzór francuskiej kaplicy w Lourdes – zbudowanej po objawieniach w 1858 roku.
Wójt gminy Krasocin Ireneusz Gliściński zaznacza iż jest to bardzo ważny dzień dla Krasocina. Ucieszyło nas, że wydarzenie to objął patronatem prezydent Rzeczypospolitej Andrzej Duda i to właśnie jego słowa – „Aby wreszcie obrońcom Rzeczypospolitej, żołnierzom niepodległości, została oddana należyta cześć”, umieściliśmy na tablicy – powiedział Radiu Kielce.
W uroczystościach wzięli udział przedstawiciele lokalnych środowisk, a także poseł Prawa i Sprawiedliwości Krzysztof Lipiec, który zaznaczył, że epitafium na tablicy jest hołdem dla każdego poległego. – Dzisiaj z Krasocina płynie bardzo jasny sygnał, że o chwałę oręża polskiego na przestrzeni naszych dziejów należy zabiegać, pamiętać o tym i tę pamięć pielęgnować - powiedział.
Przy okazji odsłonięcia tablicy przypominano również o 73. rocznicy bitwy partyzanckiej pod Chotowem. W akcji wzięli udział żołnierze AK pod dowództwem majora Eugeniusza Kaszyńskiego ,,Nurta”, którzy bronili się przed przeważającymi oddziałami Wehrmachtu, mającymi za zadanie likwidację oddziałów partyzanckich na prawym brzegu Pilicy. Mimo dysproporcji sił – polski oddział liczył 300 osób, a niemiecki ok. 1 tys. – Polacy odparli natarcie.