Cykl warsztatów „Ginące rzemiosło i taniec dworski” to propozycja na jesienne i zimowe wieczory Gminnego Centrum Kultury w Stopnicy. Dziś, w trakcie pierwszych warsztatów, mieszkańcy mogli poznać tajniki tkactwa i gobelinu.
Jak tłumaczy dyrektor placówki Wioletta Ciećko, spotkania mają na celu utrwalenie w świadomości dzieci i dorosłych polskiego dorobku kulturalnego, który odchodzi w zapomnienie. Ma to być również okazja do integracji i przyczynek do kolejnych spotkań, w trakcie których mieszkańcy gminy będą opowiadali o swoich pasjach i zainteresowaniach.
– To bardzo ważne, byśmy w dzisiejszych czasach pamiętali o tym, skąd się wywodzimy i co dawniej robili nasi przodkowie. Technika poszła do przodu, ale jeśli ktoś nie pamięta o swoich korzeniach, to go tak naprawdę nie ma – uważa dyrektor stopnickiego Centrum Kultury.
Tajniki tkactwa odkrywała przed mieszkańcami Stopnicy Danuta Obara ze Skarżyska-Kamiennej, która tkactwem zajmuje się od kilkudziesięciu lat. W trakcie pokazu zaprezentowała dwa krosna. Jedno z nich zaprojektowała i wykonała sama. Jak powiedziała, tkactwo jest jej pasją, która narodziła się we wczesnym dzieciństwie, kiedy obserwowała przy tkaniu swoją matkę. – W wieku 13 lat zrobiłam już piękny, pięciometrowy dywanik. Oprócz tkactwa bardzo lubię również haftować, robić na drutach i szyć – tłumaczy Danuta Obara.
W warsztatach wzięła udział m. in. Edyta Rogala. Jej zdaniem cykl warsztatów zorganizowany przez stopnickie Centrum Kultury to dobra i ciekawa alternatywa na spędzenie wolnego czasu. Dodała, że dzięki pierwszym warsztatom dowiedziała się, jak funkcjonuje i do czego służy wrzeciono.
Na kolejnych warsztatach, które odbędą się 18 listopada mieszkańcy Stopnicy będą uczyli się tańca dworskiego, z kolei na grudniowych zajęciach spróbują się w hafcie.