Naukowcy, wierni kościołów chrześcijańskich i miłośnicy historii spotkali się w Muzeum Regionalnym w Pińczowie na konferencji naukowej „Pięć wieków Reformacji w Polsce”. Celem spotkania było przypomnienie o roli Pińczowa, jako znaczącego ośrodka reformacyjnego w XVI-wiecznej Polsce.
Jerzy Znojek, dyrektor Muzeum Regionalnego tłumaczy, że za symboliczny początek Reformacji protestanckiej przyjmuje się datę 31 października 1517 roku, kiedy to Marcin Luter przybił swoje słynne 95 tez na drzwiach kościoła w Wittenberdze. Dodaje, że rozprzestrzeniające się w Europie idee protestanckie dotarły niebawem również do Polski, gdzie najlepiej przyjmował się kalwinizm. Należący do protektora nowej religii Mikołaja Oleśnickiego Pińczów stał się wkrótce swoistą stolicą polskiego protestantyzmu.
– Pińczów widnieje, jako miejsce, w którym w 1550 roku odbyło się pierwsze nabożeństwo protestanckie. Ówczesny dziedzic Mikołaj Oleśnicki dla nowych prądów bardzo wiele uczynił – tłumaczy Jerzy Znojek.
– W 1551 roku powstaje w miejscowości gimnazjum różnowiercze, dzięki któremu Pińczów nazywany jest „sarmackimi Atenami” – dodaje.
W Pińczowie powstała również słynna Biblia Pińczowska. Tłumaczono ją w latach 1556-1563. Był to pierwszy polski przekład Biblii dokonany z języków oryginalnych. Było to również pierwsze przez kolejne 400 lat dzieło powstałe w wyniku przekładu zbiorowego. Księga nazywana jest również od miejsca jej wydania, czyli Brześcia nad Bugiem, Brzeską lub Radziwiłłowską od nazwiska jej fundatora Mikołaja Radziwiłła Czarnego.
– Z trzech funkcjonujących nazw Biblii, nam najbliższa jest oczywiście Biblia Pińczowska – podkreśla Jerzy Znojek.
Konferencję rozpoczął wykład prof. Waldemara Kowalskiego z UJK Kielce, który opowiedział o społecznych aspektach przemian religijnych w Polsce w XVI wieku. Następnie dyrektor Biblijnego Stowarzyszenia Misyjnego, Jerzy Marcol, przybliżył początki ruchu tłumaczenia Pisma Świętego na języki narodowe nawiązując do Biblii Pińczowskiej. Spotkanie zakończyło wystąpienie zastępcy dyrektora kieleckiego oddziału NBP Krzysztofa Szczerby, który przedstawił i opowiedział o monecie kolekcjonerskiej wydanej z okazji 500-lecia Reformacji w Polsce.
Współorganizatorem wydarzenia był pińczowski Kościół Chrześcijan Wiary Ewangelicznej, który zrzesza obecnie ponad dwudziestu członków.