Przed Zespołem Szkół Plastycznych im. Józefa Szermentowskiego w Kielcach odsłonięto odlew upamiętniający dwudziestą rocznicę śmierci byłego dyrektora szkoły Tadeusza Maja. Artysta zmarł 1 listopada 1997 roku. Na granitowej płycie umieszczono odlew oryginalnych chodaków dyrektora.
Podczas uroczystości Tadeusza Maja wspominał m. in. Jerzy Daniel, publicysta i autor wielu książek.
Pewnego razu z okazji swoich imienin otrzymał od uczniów prezent. Była to zwykła deska z napisem: „Ostatnia deska ratunku”, gdy ją zobaczył, łzy stanęły mu w oczach i powiedział, że nigdy nie otrzymał lepszego upominku. Było to podkreślenie, w nieco dowcipny sposób, tego iż dyrektor zawsze był oparciem dla uczniów. Tym bardziej w kwestiach artystycznych, zawsze stawał po stronie swoich podopiecznych, nawet jeżeli wiązało się to z nieprzyjemnościami.
Jerzy Daniel dodaje, że Tadeusz Maj miał ogromne poczucie humoru i zdumiewające pomysły. Często zmieniał kolory wnętrza szkoły. Raz wszystko było brązowe, następnie czarne, łącznie z szafkami w kuchni, a na jeden z jubileuszy postanowił, aby w szkole dominował pomarańcz.
Tadeusz Maj był dyrektorem Zespołu szkół Plastycznych w Kielcach w latach 1979-1997. Zapoczątkował wiele tradycji, które są kontynuowane do dzisiaj. Jedną z nich jest przyjmowanie w każdym roku szkolnym tematu przewodniego. Tegoroczny to rok ormiański. Tadeusz Maj był również inicjatorem powstania teatru „Ecce Homo”, obecnie jednego z lepszych teatrów alternatywnych w Polsce.