Kolejny sukces Michała Skrzyniarza, studenta- wynalazcy z Politechniki Świętokrzyskiej. Opracowana przez niego głowica pomiarowa, na początku roku wygrała w organizowanym przez kielecką uczelnię konkursie, później została nagrodzona srebrnym medalem na Międzynarodowej Wystawie Wynalazków w Genewie, a kilka dni temu otrzymała złoty medal z wyróżnieniem na 11. Międzynarodowej Warszawskiej Wystawie Wynalazków.
Jak mówi młody konstruktor, głowica pomiarowa umożliwia między innymi większą precyzję w pracy tokarek. Wydłuża czas życia urządzeń i zmniejsza koszty produkcji.
– Docenienie przez kogoś bardzo motywuje do dalszej pracy. Mój wynalazek powstał na potrzeby pracy badawczej, ale znalazłby zastosowanie w przemyśle. Żeby odpowiednio zmodyfikować głowice potrzebne są pieniądze i wsparcie zespołowe w badaniach. Ale będziemy iść w tym kierunku – mówi Michał Skrzyniarz.
W Warszawie nagrodzeni zostali również inni laureaci konkursu „Student-Wynalazca”. Złoty medal z wyróżnieniem dostał podwodny pojazd o zmiennej geometrii, którego współtwórcą jest Sebastian Olędzki z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Zaletami podwodnego robota, są jego nieduże parametry, ale też niewielki koszt produkcji w porównaniu do jego odpowiedników obecnie istniejących na rynku.
– To robot, który jest w stanie przenieść pod wodą sonar, albo system kamer. Jest w stanie zaoferować operatorowi rzeczywistość wirtualną. Co ważne jest na tyle lekki, że może go przenieść jedna osoba. No i nie kosztuje milionów euro. Zastosowaliśmy elastyczny, bardzo lekki materiał, poza tym nasz pojazd może zmieniać swoją długość – mówi Sebastian Olędzki.
Brązowe medale w Warszawie dostała pozostała trójka laureatów konkursu Student-Wynalazca – konstruktorzy z Politechniki Rzeszowskiej, Politechniki Lubelskiej oraz Uniwersytetu Warszawskiego. Tych ostatnich nagrodzono za nowatorski system monitorowania kierowcy. System, który zaprojektowali nie pozwala prowadzącemu na zaśnięcie za kierownicą.