Kilkadziesiąt osób uczestniczyło w spotkaniu z profesorem Janem Żarynem w Centrum Edukacyjnym IPN „Przystanek Historia” w Kielcach. Tematem debaty było „Państwo – Kościół w Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej”. Zdaniem profesora – to właśnie Kościół katolicki odegrał wiodącą rolę w utrzymaniu w świadomości Polaków historii naszego kraju.
– To kościołowi zawdzięczamy podtrzymanie w nas Polakach tego rozumienia ciągłości naszych dziejów, poczynając od Mieszka I do XX wieku. Bez obecności kościoła na ziemiach polskich z takimi doświadczeniami, jakie mieliśmy w ubiegłym stuleciu prawdopodobnie nie bylibyśmy Polakami takimi, jakimi dziś jesteśmy – zauważył profesor Jan Żaryn.
Zdaniem naukowca – w naszym kraju obowiązuje pewien kanon postaci, które nie są nam obojętne. Do takich osób należą działający w okresie PRL papież Jan Paweł II, czy kardynał Stefan Wyszyński.
– Polacy w tym czasie mieli różny stosunek do tych dwóch mężów stanu. To były istotne postacie kościoła powszechnego i polskiego. W związku z tym, że są to osoby nadal żywe w naszej świadomości, to wzbudzają entuzjazm, ale również pewien naturalny opór – powiedział profesor Jan Żaryn.
W jego opinii – to wielka chwała dla naszego kraju, że żyły w nim tak wybitne osobistości.
Spotkanie odbyło się w ramach cyklu „Kłopoty z historią”. W trakcie tych wydarzeń podejmowane są najbardziej kontrowersyjne oraz emocjonujące zagadnienia dotyczące najnowszych dziejów Polski, aby wyjaśniać wątpliwości pojawiające się wciąż w przestrzeni publicznej.