Na początku listopada powinny zostać wznowione prace ekshumacyjne na cmentarzu na kieleckich Piaskach. Podczas pierwszego etapu prac udało się ekipie profesora Krzysztofa Szwagrzyka z IPN odnaleźć i zidentyfikować szczątki Ludwika Machalskiego „Mnicha”, przywódcy organizacji niepodległościowej działającej na terenie powiatu sandomierskiego, zamordowanego w więzieniu kieleckim 10 kwietnia 1951 roku.
Jego uroczysty pogrzeb odbędzie się 6 listopada na cmentarzu w Staszowie.
– Na Piaskach wydobyto szczątki jeszcze jednej osoby – poinformował Leszek Bukowski z kieleckiej delegatury Instytutu Pamięci Narodowej. Zakładano, że jest to Bronisław Klimczak ps.”Sokół”, żołnierz Armii Krajowej, ale nie można tego potwierdzić, ponieważ nie zostały zakończone jeszcze badania identyfikacyjne.
Historycy mają już wytypowane dwa kolejne miejsca poszukiwań na kieleckiej nekropolii. Poszukiwanych jest kilka osób zamordowanych w latach 50. ubiegłego wieku. Byli to działacze organizacji antykomunistycznej „Błyskawica” działającej w Ostrowcu Świętokrzyskim i okolicach. W innym miejscu poza kielecką „Łączką” może być pogrzebany major Armii Krajowej Stefan Gądzio ps. ”Kos”.
Leszek Bukowski zaznaczył, że poszukiwania żołnierzy podziemia niepodległościowego zamordowanych podczas i po zakończeniu drugiej wojny światowej prowadzone są w całym regionie świętokrzyskim. Odnaleziono m. in. mogiłę w Bedlnie koło Końskich. Z relacji świadków wynika, że w lesie zastrzelono tam nieznaną osobę.
Z kolei na cmentarzu w Rytwianach odkryto mogiłę, w której pochowanych jest kliku żołnierzy Armii Krajowej zamordowanych przez Niemców w czasie drugiej wojny światowej. Trwają badania zmierzające do potwierdzenia tego faktu oraz do ewentualnej identyfikacji ofiar.