Jędrzejowscy radni jednogłośnie przyjęli uchwałę intencyjną w sprawie utworzenia przez gminę wspólnie z Województwem Świętokrzyskim i tamtejszym powiatem Muzeum Ziemi Jędrzejowskiej Jędrzejowska Kolejka Dojazdowa – Ciuchcia Expres Ponidzie w miejsce spółki Świętokrzyska Kolejka Dojazdowa Ciuchcia Expres Ponidzie.
Jak mówi Marcin Piszczek, burmistrz Jędrzejowa uchwała otwiera drogę do wygaszenia spółki, dlatego podjęte będą takie rozmowy z udziałowcami. Zdaniem burmistrza, przekształcenie spółki w muzeum, czyli instytucję kultury jest szansą na uratowanie kolejki, która ma problemy finansowe, ponieważ daje większe możliwości jeżeli chodzi o pozyskiwanie środków. Jak dodaje burmistrz, jako instytucja kultury kolejka będzie jeździła na skróconej trasie od Jędrzejowa do miejscowości Wygoda w gminie Imielno, co może być dla niej zagrożeniem, jeżeli chodzi o liczbę turystów.
Zdaniem radnych Karoliny Jarosz i Zbigniewa Kasprzaka uchwała, zmiany zwiększają szanse na uratowanie wizytówki Jędrzejowa i regionu.
Jak dodaje burmistrz, podczas ostatniego spotkania udziałowców kolejki w Pińczowie, jedną z propozycji na ratowanie kolejki było przejęcie jej w całości na całej trasie przez Zespół Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych. Teraz jako gmina Jędrzejów czekają na odpowiedź w tej sprawie.
– Jeżeli będzie negatywna będziemy podejmowali decyzje w sprawie wygaszania istniejącej spółki – mówi burmistrz Piszczek.
Kwestii tej nie chciał jeszcze komentować Tomasz Hałatkiewicz, dyrektor Zespołu Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych. Jak powiedział, zawsze uważał „Ciuchcię Ekspres Ponidzie” za największą atrakcję regionu, bez której nie wyobraża sobie funkcjonowania przyszłego Ośrodka Edukacji Przyrodniczej. Jak dodał, w najbliższy czwartek 26 października ma odbyć się nadzwyczajne zebranie udziałowców spółki i tam pewnie wiele się wyjaśni.
Samorządowa Spółka Świętokrzyska Kolejka Dojazdowa Ciuchcia Expres Ponidzie powstała w sierpniu 2002 roku. W jej skład wchodzą: Urząd Marszałkowski, powiaty jędrzejowski i pińczowski oraz miasta i gminy: Jędrzejów, Pińczów, Kije i Imielno. Od samego początku spółka boryka się z problemami finansowymi. Co roku generuje straty w wysokości ponad 250 tys. złotych, które pokrywane są przez udziałowców.
Od kilku lat spółka jest zadłużona w kwocie 150 tys. złotych, chodzi m.in. o zaległości w stosunku do ZUS, do wodociągów jędrzejowskich, czy w stosunku do firm, które wykonywały prace remontowe przy kolejce. W tym roku z przejazdów świętokrzyską kolejką skorzystało ponad 16 tysięcy turystów.