Dekoncentracja mediów i finansowanie mediów publicznych były tematem spotkania Joanny Lichockiej z mieszkańcami Ostrowca Świętokrzyskiego. Posłanka Prawa i Sprawiedliwości i członek rady Mediów Narodowych zapewniła, że w najbliższych miesiącach zapadnie decyzja dotycząca dekoncentracji mediów. Proces ten ma zapobiegać opanowaniu zbyt dużej przestrzeni medialnej przez jeden podmiot.
Obecnie, trwają rozmowy w Ministerstwie Kultury, jak procentowo ma wyglądać udział jednego wydawcy w rynku medialnym. Proponowany wzorzec francuski obejmuje trzydziestoprocentowy udział, podobnie jest w Niemczech. Dekoncentracja mediów ma zapewnić pluralizm na rynku prasowym i pozwolić na wielostronne podawanie informacji. Jednak dostosowanie prawa musi odbywać się zgodnie z regulacjami Unii Europejskiej.
Pod obrady Sejmu trafi także projekt, dotyczący finansowania mediów publicznych. Propozycji jest kilka. Jedna z nich zakłada stałe opodatkowanie wszystkich osób płacących PIT, abonament wynosiłby wówczas 6 – 8 złotych. Innym pomysłem jest ustawowe przeznaczenie części PKB na utrzymanie mediów publicznych. Ta kwota powinna sięgać dwóch i pół miliarda złotych rocznie. Wprowadzenie zmiany jest o tyle istotne, że zapewnia utrzymywanie mediów publicznych, bez względu na aktualnie rządzącą opcję polityczną.
Poseł Andrzej Kryj, który zorganizował spotkanie, podkreśla, że cykl „Porozmawiajmy o Polsce” ma na celu wysłuchanie głosów mieszkańców. Choć spotkania maja określony temat, to często w czasie dyskusji pojawiają się problemy nurtujące mieszkańców. Tak też było w Ostrowcu. Pojawiły się pytania o wsparcie dla osób zajmujących się dorosłymi niepełnosprawnymi, podwyżki emerytur czy opiekę zdrowotną. Zagadnienia te mają być przedstawione podczas kolejnych posiedzeń Sejmu. Kolejne spotkanie w Ostrowcu poświęcone będzie zagadnieniom ekonomicznym.