Od przyszłego roku miasto Kielce będzie szczepić przeciwko wirusowi HPV chłopców. Dotychczas z tego szczepienia mogły korzystać tylko 12 i 13-letnie dziewczynki. Jak informuje Andrzej Sygut, zastępca prezydenta Kielc, w przypadku płci żeńskiej zainteresowanie tą formą profilaktyki jest praktycznie 100%.
– Zdarzają się pojedyncze przypadki niezaszczepienia nastolatek, ale wynikają one z przeciwwskazań medycznych. Natomiast Australijczycy wykryli, że wirus HPV może dotknąć także panów, stąd nasza decyzja o włączeniu w ten program profilaktyczny także chłopców – mówi Andrzej Sygut.
Jak podkreśla dr Anna Bartosińska – Dyc z Kliniki Ginekologii Operacyjnej i Ginekologii Onkologicznej Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi, szczepienia są niezwykle istotne, ponieważ mogą uratować zdrowie, a nawet życie. Zabezpieczenie się przed wirusem HPV jest w stanie w przyszłości uchronić kobietę przed rozwojem m. in. nowotworów szyjki macicy, odbytu, jak również wielu raków w zakresie głowy i szyi.
– Wirus HPV może dotykać nie tylko kobiety. Mężczyźni także mogą być jego nosicielami i przekazywać go kobietom. Dlatego zawsze najwyższa skuteczność szczepień jest osiągana wtedy, kiedy jest to szczepienie populacyjne.
Szczepionka chroni mężczyzn przed zachorowaniem na raka odbytu, prącia, a także te w obrębie głowy i szyi – mówi dr Anna Bartosińska – Dyc.
Kielce są liderem w Polsce pod względem realizacji programów profilaktycznych. Miasto finansuje szczepienia dla dzieci przeciw pneumokokom, meningokokom i ospie wietrznej, dla dziewczynek 12- i 13- letnich przeciw wirusowi HPV, a dla seniorów przeciw grypie. Gmina Kielce planuje także od przyszłego roku sfinansować bezpłatne szczepienia przeciw pneumokokom kielczanom powyżej 65 roku życia.