Antonina Gębicowa – harcerka, organizatorka tajnych kompletów. Urodziła się 31 maja 1899 r. w Mielcu. W okresie 1925-1931 była komendantką Hufca Harcerek w Mielcu, następnie objęła funkcję sekretarki w Komendzie Kielecko-Radomskiej Chorągwi Harcerek.
Od 1932 r. uczyła wychowania fizycznego w Państwowym Liceum i Gimnazjum im. Błogosławionej Kingi w Kielcach. Włączyła się również do pracy działającej w tej szkole Drużyny Harcerek im. E. Plater.
Podczas wakacji 1939 r. Kielecka Chorągiew Harcerek zorganizowała 20 tzw. „obozów służby” zlokalizowanych na pograniczu niemieckim, w których harcerki przygotowywano do pełnienia zadań na wypadek wojny. Po jej wybuchu harcerki kieleckie udzielały pomocy rannym i pełniły służbę w szpitalach, zbierały żywność dla chorych, opiekowały się dziećmi. Nawiązała kontakt z płk Wojska Polskiego Franciszkiem Fajx-Malinowskim pseud. „Andrzej”, przez którego została zaprzysiężona. Przyjęła pseudonim „Żaba”. Podjęła pracę w tajnym nauczaniu.
W czerwcu 1940 r. aresztowano jej męża i wywieziono do obozu koncentracyjnego w Oranienburgu a następnie do Mauthausen. Włączyła się do pracy w Wojskowej Służbie Kobiet. Po upadku Powstania Warszawskiego pomagała jego uczestnikom przebywającym w Kielcach.
Po wojnie wyjechała do Krakowa, a po powrocie męża – do Bochni, gdzie pracowali w miejscowym gimnazjum i liceum. Zmarła 16 listopada 1990 r. w Krakowie.