W Centrum Edukacyjnym IPN „Przystanek Historia” w Kielcach odbyła się promocja poszerzonego wydania książki „Pozdrówcie Góry Świętokrzyskie” Cezarego Chlebowskiego w opracowaniu historyka z kieleckiej delegatury Instytutu, doktora Marka Jedynaka. Jest to już ósme wydanie reportażu, który po odwilży 1956 roku wprowadzał do oficjalnego obiegu literackiego tematykę żołnierzy Armii Krajowej.
Redaktor Mariusz Zwoliński z wydawnictwa „Czytelnik” podkreśla, że nowe wydanie, pierwsze w twardej oprawie, oprócz zdjęć zawiera także mapy terenu działań partyzanckich zgrupowań Jana Piwnika i przede wszystkim dokładne przypisy i aneksy.
Próby ekranizacji powieści podjął się pochodzący z Kielc reżyser Konrad Łęcki, autor filmu „Wyklęty” o żołnierzach walczących o wolną Polskę po zakończeniu II wojny światowej.
– Tym razem rzecz dotyczy konkretnej osoby - pułkownika Jana Piwnika i jego żołnierzy, ale podobnie jak w „Wyklętym” opowiada o historii Polski przez pryzmat regionu świętokrzyskiego – mówił podczas promocji reżyser.
Konrad Łęcki poinformował również, że obecnie prowadzi rozmowy na temat finansowania filmu i gromadzi ekipę aktorską.
W promocji uczestniczył znany sportowiec, bramkarz reprezentacji Polski w piłce ręcznej i klubu PGE Vive Kielce, Sławomir Szmal, który powiedział, że dzięki lekturze książki Chlebowskiego z rodziną wybiera się na wycieczki w miejsca opisane w reportażu, zaś sama postać „Ponurego” stała się dla niego wzorem dyscypliny, odwagi, wyszkolenia i patriotyzmu, czyli cech pożądanych również w sporcie.
Pierwsze wydanie książki „Pozdrówcie Góry Świętokrzyskie” ukazało się w 1968 roku w nakładzie 10 tysięcy egzemplarzy i błyskawicznie zostało wykupione. Reportaż Cezarego Chlebowskiego opowiada o walkach oddziałów Jana Piwnika „Ponurego” na Kielecczyźnie w 1943 roku.