W Parku Etnograficznym w Tokarni zakończyła się konserwacja zabytkowego, XVIII-wiecznego kościoła z Rogowa. Jest to jeden z najcenniejszych obiektów, które znajdują się w skansenie. W 2014 roku odnowiono i zabezpieczono ołtarze boczne. Teraz konserwacja obejmowała ołtarz główny.
Prace były poprzedzone badaniami. W ich trakcie ujawniły się pozostałości złoceń, które zabezpieczono i scalano z nowo położonymi. W trakcie usuwania przemalowań z obrazu Matki Boskiej z Dzieciątkiem odkryto malowane zasłony, które stanowią tło wizerunku. Udało się także pokazać pierwotną kolorystykę ołtarza – czarną monochromię wykonaną w technice olejnej poinformowała Beata Chodak konserwator z muzeum.
Jarosław Leszczyński, kustosz ze skansenu w Tokarni, dodaje, że w ramach prac uruchomiona została także zasuwa ołtarzowa z obrazem św. Mikołaja. Do podnoszenia obrazu zamontowana została korba i stalowa lina.
Mariusz Masny, dyrektor muzeum, poinformował, że w planach jest także renowacja ambony. Przygotowywany jest kolejny wniosek o dofinansowanie inwestycji.
Konsekrowany kościół z Rogowa jest darem Diecezji Kieleckiej dla muzeum. Zabytek powstał w 1763 roku z fundacji podkanclerzego wielkiego koronnego Michała Wodzickiego oraz biskupa przemyskiego. W ołtarzu głównym znajduje się obraz Madonny z Dzieciątkiem z XVIII w., który uznawano za cudowny.
Prace konserwatorskie były możliwe dzięki dotacji, która pochodziła z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Koszt całkowity prac wyniósł prawie 80 tysięcy złotych.