Pierwsze lokale w Kielcach w ramach rządowego programu „Mieszkanie Plus” powinny zostać oddane w 2019 roku. Kielecki ratusz jest najlepiej w naszym regionie przygotowany do realizacji rządowego wsparcia – powiedziała w Rozmowie Dnia na antenie Radia Kielce poseł Prawa i Sprawiedliwości Maria Zuba.
Reszta gmin w regionie nie działa już tak sprawnie, stąd dzisiejsze spotkanie z podsekretarzem stanu w resorcie infrastruktury i budownictwa Tomaszem Żuchowskim, który rozmawiać będzie ze świętokrzyskimi samorządowcami, by przybliżyć im założenia ustawy, która będzie regulować realizację rządowego programu „Mieszkanie Plus” – dodała poseł.
Te konsultacje są niezbędne, by samorządowcy mogli zapytać o wszystkie sprawy związane z realizacją programu, a z drugiej strony przedstawiciele rządu chcą wiedzieć, skąd wynikają wątpliwości samorządów, które nie śpieszą się ze wskazaniem gruntów na których mogłyby powstać mieszkania.
Poseł Maria Zuba przypomniała, że udział gmin jest niezbędny do realizacji programu. Samorządy mają wskazać działki na których przy wsparciu rządu, mogą zostać wybudowane bloki. W naszym regionie umowy w tej sprawie ze wskazaniem lokalizacji przy ulicy Lecha podpisały na razie tylko Kielce. Na Czarnowie powstanie 150 mieszkań.
Reszta samorządów nie jest już tak zaawansowana w przygotowaniach. Sandomierz, który wskazał działki, na razie wstrzymał się z podpisaniem umów. Swoje propozycje przedstawiły także: Staszów, Starachowice, Chmielnik, Jędrzejów i Strawczyn, ale część nieruchomości nie spełnia warunków programu.
Jak powiedziała Maria Zuba – w przyszłym roku samorządy otrzymają więcej pieniędzy, dlatego powinny inwestować, a nie przejadać otrzymywane fundusze. – Budowa mieszkań jest jedną z najpilniejszych potrzeb i jest okazja by przy pomocy Warszawy rozpocząć rozwiązywać to zapotrzebowanie – stwierdziła. Posłanka przypomniała, że atutem mieszkań, które powstaną w ramach programu „Mieszkanie Plus” jest stosunkowo niski czynsz oraz możliwość wykupienia część nieruchomości przez ich lokatorów.
Obecnie w Polsce realizowanych jest 1200 mieszkań w 6 gminach a około 10 tysięcy jest w przygotowaniu do realizacji. Trwa także gromadzenie danych o działkach, na których będą mogły powstać mieszkania w ramach rządowego programu. Jak informowaliśmy, do 11 listopada starostwa powiatowe muszą przekazać wojewodzie wykazy nieruchomości należących do Skarbu Państwa, położonych w miastach i gminach miejskich.