Pracownik ma cały rok na wykorzystanie przysługującego mu urlopu wypoczynkowego. Co się dzieje, kiedy rok mija, a pracownikowi pozostały dni wolne do wykorzystania? W ciągu roku może dojść do przesunięcie terminu urlopu wcześniej ustalonego w planie urlopu lub na podstawie porozumienia pomiędzy pracodawcą, a pracownikami.
Do przesunięcia może dojść na wniosek pracownika umotywowany ważnymi przyczynami – poinformowała Barbara Kaszycka z Okręgowego Inspektoratu Pracy w Kielcach. Do zmiany terminu urlopu może dojść również z powodu szczególnych potrzeb pracodawcy, jeżeli nieobecność pracownika spowodowałaby poważne zakłócenia toku pracy.
Jeśli pracownik nie wykorzystał urlopu do końca roku, pracodawca udziela mu zaległego urlopu najpóźniej do 30 września. Czy możliwy jest ekwiwalent pieniężny za zaległy urlop? Pracownik dostanie go tylko wówczas, gdy nie wykorzystał przysługującego mu urlopu z powodu rozwiązania umowy o pracę – dodała inspektor Barbara Kaszycka.
Pracownik, któremu pracodawca nie chce udzielić urlopu może zgłosić się do Państwowej Inspekcji Pracy. Na pracodawcę Inspekcja może nałożyć karę grzywny. Pracownik ma możliwość żądania wykorzystania urlopu jeszcze przez 3 lata. Prawo do dochodzenia urlopu wypoczynkowego przedawnia się po upływie tego czasu.
Przypomnijmy, że urlop wypoczynkowy przysługuje tylko osobom zatrudnionym na podstawie umowy o pracę. Wymiar urlopu zależy od stażu pracy pracownika: 20 dni – gdy pracownik jest zatrudniony krócej niż 10 lat i 26 dni – gdy pracownik jest zatrudniony co najmniej 10 lat.Osoba, która po raz pierwszy podjęła pracę w danym roku kalendarzowym, prawo do urlopu wypoczynkowego uzyskuje z upływem każdego miesiąca pracy. Należy jej się wtedy 1/12 rocznego urlopu. Z każdym kolejnym miesiącem tych dni wolnych jest więcej.
Część pierwsza:
Część druga: