Partie polityczne zwierają szyki przed przyszłorocznymi wyborami samorządowymi. Jak te przygotowania przebiegają w świętokrzyskich ugrupowaniach? O tym dyskutowali goście Studia Politycznego Radia Kielce.
Świętokrzyska organizacja Prawa i Sprawiedliwości w ciągu najbliższych dwóch miesięcy wybierze nowe władze w strukturach miejskich, gminnych i powiatowych. Jak podkreślił senator PiS Krzysztof Słoń bardzo ważne jest, aby poprzez takie działanie wzmocnić szeregi ugrupowania.
– Z całą pewnością PiS, które cieszy się teraz ogromnym zaufaniem społecznym wyrażanym w szeregu sondaży, jest także dobrze postrzegane przez chcących rozpocząć swoją przygodę z polityką – mówił Krzysztof Słoń.
Jednak jak zaznaczył, w pierwszej kolejności do władz i struktur partii będą mogli aplikować ci, którzy w pracach na rzecz PiS już się sprawdzili. Jak dodał senator, z całą pewnością te wybory należy wiązać z przyszłorocznymi.
– Do nich również chcemy pójść jako skonsolidowany monolit, który w sferze programowej i organizacyjnej będzie miał możliwość urzeczywistnienia tego, co jest w tej chwili widoczne, czyli wielkiego poparcia społecznego – zaznaczył Krzysztof Słoń.
Renata Janik, reprezentująca ugrupowanie Polska Razem, które na początku listopada rozszerzyć formułę swojego funkcjonowania, stwierdziła, że to działanie nie jest próbą budowania alternatywy dla PiS.
– Na piątkowej konferencji prasowej prezes Jarosław Gowin poinformował, że chodzi przede wszystkim o wzmocnienie obozu rządzącego mając na uwadze zbliżające się wybory samorządowe, a za dwa lata parlamentarne. Poszerzamy się o nowe środowiska: Stowarzyszenie Republikanie, grupę członków partii Wolności oraz środowiska samorządowe – powiedziała Renata Janik. Pytana o zmianę nazwy nowego ugrupowania powiedziała, że o tym dowiemy się w listopadzie.
Michał Gaweł, stwierdził, że również Platforma Obywatelska przygotowuje się do wyborów samorządowych. – Po tym, co stało się ze strukturami partii w Ostrowcu Świętokrzyskim [rozwiązaniu struktur przez Zarząd Krajowy – przyp. red], przeszliśmy do dalszej pracy, ale podjęte zostały działania w sprawie wyjaśnienia tej sytuacji – mówił Michał Gaweł. Nie chciał jednak komentować jakie.
– Jeśli chodzi o przygotowania do wyborów jestem spokojny, oprócz Ostrowca nie występują w partii większe perturbacje – dodał Michał Gaweł.
Intensywnie pracuje także świętokrzyski PSL. Kazimierz Kotowski zaznaczył, że wybrane wcześniej przez partię gremia przygotowują założenia ludowców do kampanii w wyborach samorządowych. Gość Studia politycznego Radia Kielce zwrócił uwagę, że bardzo źle by się stało, gdyby przed wyborami doszło do zmian w ordynacji wyborczej polegających na tym, że tylko komitety polityczne mogłyby wskazywać kandydatów czy listy wyborcze.
Magdalena Fogiel-Litwinek z Kukiz ’15 poinformowała o otwarciu w Kielcach nowego biura poselskiego i zaprosiła wszystkich chętnych do udziału w projekcie stowarzyszenia.
– Otwarte w ostatnim tygodniu nasze biuro poselskie to nowy oddech dla naszego ugrupowania. Przygotowujemy się do wyborów już od dłuższego czasu. Zapraszamy wszystkich, którzy chcieliby startować w wyborach i z pewnością będziemy się opierać także na nowych osobach – dodała.
Mateusz Żukowski z .Nowoczesnej stwierdził, że wszystko będzie determinowała ordynacja wyborcza, a na tę chwilę jest to wielka niewiadoma. – Nie mamy pełnej wiedzy jak to będzie wyglądało, czekamy na projekt ustawy. Na tą chwilę .Nowoczesna powinna pójść do wyborów pod własnym szyldem – powiedział Mateusz Żukowski.
Prawo i Sprawiedliwość chce zmienić ordynację wyborczą jeszcze tej jesieni, tak by mogła już obowiązywać w przyszłorocznych wyborach samorządowych. Wśród rozważanych przez partię rozwiązań są, m.in., przywrócenie ordynacji proporcjonalnej w wyborach do rad gmin, zakaz kandydowania do dwóch szczebli samorządu jednocześnie oraz wymiana kadrowa w Państwowej Komisji Wyborczej.
Posłuchaj Studia Politycznego: