„Napisz to po hebrajsku!” – warsztaty pod takim hasłem odbyły się w Ostrowcu Świętokrzyskim. Poprowadziła je Monika Stępień z Muzeum Żydowskiego Galicja w Krakowie. Jak mówi – takie zajęcia zawsze cieszą się dużym powodzeniem i sprawiają uczestnikom sporo zabawy. Podczas warsztatów można poznać wiele ciekawostek na temat tego języka oraz spróbować pisać tak, jak Żydzi.
W najstarszym języku świata czyta się i pisze od prawej do lewej odwrotnie niż w języku polskim. Ponadto alfabet hebrajski posiada tylko 22 litery i w zasadzie nie ma w nim samogłosek. Uczestnicy zaczęli od podstaw, czyli poznania alfabetu. Dowiedzieli się także czym jest dagesz i dlaczego pełni w tym języku istotną rolę.
Z możliwości poznania języka hebrajskiego chętnie skorzystał Maciej Pietka, który interesuje się kulturą żydowską. Jak przyznaje, nie wie nic na temat tego języka, ale ciekawią go nowe rzeczy, dlatego przyszedł na warsztaty. Uważa, że w Ostrowcu Świętokrzyskim po społeczeństwie żydowskim pozostało wiele pamiątek, o których niewiele osób pamięta. Znajomość podstaw tego języka może być ułatwieniem. Dodaje, że mimo iż Żydów w mieście już nie ma, to warto pielęgnować ich tradycję, ponieważ jest interesująca.
Warsztaty z pisania po hebrajsku były ostatnim wydarzeniem w ramach „Mobilnej Przestrzeni Kultury”, finansowanej przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.