Radni komisji Ładu Przestrzennego i Gospodarki Komunalnej niemal jednomyślnie zaopiniowali projekt uchwały przejęcia przez miasto ponad 30 mieszkań zakładowych od Zakładu Urządzeń Chemicznych i Armatury „Chemar”. Za przejęciem lokali zagłosowało 4 radnych, nieobecny przy głosowaniu był radny Porozumienia Samorządowego Witold Borowiec. Mieszkania, które chce pozyskać miasto są zlokalizowane w blokach przy ulicach Nowy Świat, Pocieszka i Gliniana.
Jak podkreślił przewodniczący komisji Jarosław Karyś, ta sprawa nie budzi żadnych wątpliwości. Lokatorzy mieszkań zakładowych zgodnie z przepisami mieli 7 lat na ich ewentualne wykupienie. Sytuacja mieszkańców, którzy się na to nie zdecydowali diametralnie się nie zmieni. Nadal będą mogli mieszkać w dotychczasowych lokalach, z tą różnicą, że ich właścicielem będzie miasto.
Zdaniem przewodniczącego Komisji Ładu Przestrzennego i Gospodarki Komunalnej i pozostałych radnych, ta sytuacja jest korzystna dla miasta.
– Należy rozpatrywać tę sytuację w kategoriach zysku. Wobec najemców, którzy zalegają ze swoimi zobowiązaniami miasto będzie egzekwować swoje roszczenia – powiedział.
Jak jednak zaznaczył, nikt nie będzie w tej sytuacji pokrzywdzony. Przejęcie ma być dokonane w sposób nieodpłatny.
Podczas posiedzenia Komisji omawiany był również miejski plan zagospodarowania przestrzennego dotyczący terenów między Galerią Echo, a Politechniką. – W tym projekcie na wniosek Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad zdecydowano się przedłużyć zgodę na wjazd do galerii od strony ulicy Świętokrzyskiej, który wciąż ma charakter tymczasowy. Jak dodaje radny Piotr Kisiel, ta sytuacja utrzymuje się już kilka lat.
– W tym momencie ciężko prognozować jak długo potrwa taka sytuacja. Nie mamy jeszcze wiedzy, jak będzie wyglądać w przyszłości droga ekspresowa S74, przebiegająca przez Kielce – dodał.
Zgoda na funkcjonowanie prawoskrętu z ulicy Świętokrzyskiej do galerii została przedłużona do 2021 roku.