„Widoki Ponidzia” to trzecia i zarazem ostatnia część trylogii „Widziane z Warszawy”, która jest efektem półtorarocznej pracy nad archiwalnymi materiałami z kolekcji Towarzystwa Opieki nad Zabytkami Przeszłości. Książka powstała przy współpracy Fundacji Świętokrzyskiej Góry Historii, Instytutu Sztuki PAN, który przechowuje materiały zgromadzone przez powstałe w 1905 roku Towarzystwo Opieki nad Zabytkami Przeszłości, a także Muzeum Okręgowe w Sandomierzu.
Początkowo miała powstać jedna książka, jednak jej twórcy postanowili rozbić analizowane materiały na mniejsze części i tak powstał album „Sandomierz w dawnej fotografii z kolekcji Towarzystwa Opieki nad Zabytkami Przeszłości”, „Świętokrzyskie widoki” i obecny „Widoki Ponidzia”. Stworzoną trylogię nazwano „Widziane z Warszawy”, gdyż to w tym mieście zamieszkiwali pracownicy wspomnianego towarzystwa.
Wojciech Kalwat z Fundacji Świętokrzyskiej Góry Historii, zaznacza że w książce można zobaczyć różne miejsca w wielu okolicznościach. Dobrym przykładem jest kolegiata w Wiślicy. Można zobaczyć fotografie sprzed I Wojny Światowej, a także jak kościół wyglądał w trakcie trwania konfliktu zbrojnego i w okresie międzywojennym.
Spotkanie zgromadziło sporo osób, które były bardzo zadowolone z kolejnego wydania dotyczącego zakątków naszego regionu. Słuchacze podkreślali, że to świetna inicjatywa, dzięki niej możemy zobaczyć jak miejsca, które znamy wyglądały kiedyś, a także poznać te już nieistniejące.
Wystawa „Widoki Ponidzia” fotografie z kolekcji Towarzystwa Opieki nad Zabytkami Przeszłości” będzie dostępna w Kielcach do 16 października następnie zostanie przewieziona do Wiślicy. Organizatorzy planują również zaprezentowanie plansz w innych miastach regionu m.in. Jędrzejowie.