Naukowcy z całego świata będą w gminie Morawica szukać śladów tetrapoda, czyli najstarszego czworonożnego zwierzęcia lądowego. Doktor Piotr Szrek z Państwowego Instytutu Geologicznego w Warszawie informuje, że są duże szanse na odnalezienie najstarszych śladów obecności tego zwierzęcia, ponieważ w rejonie Morawicy jest bardzo ciekawa budowa geologiczna.
Naukowiec zakłada, że tetrapod nie różnił się znacznie od współczesnych jaszczurek.
– Były to duże zwierzęta, które osiągały powyżej metra długości. Na pewno miały cztery łapy, ale nie wiemy, czy posiadały jakieś resztkowe płetwy. Wiemy też, że były przystosowane do wykonywania niezdarnych ruchów na lądzie – zaznaczył dr Piotr Szrek.
Zdaniem naukowca, odkrycie tropów byłoby przełomowym odkryciem.
Badania będą finansowane przez National Geographic Society. To bardzo prestiżowy grant.
– Dało nam to powód do dumy, że badania, które zaplanowaliśmy znalazły uznanie w tak wielkim, światowym medium. Ten tytuł wspierał wybitne projekty naukowe na całym świecie – powiedział dr Piotr Szrek.
Doktor Sylwester Salwa, dyrektor oddziału świętokrzyskiego Państwowego Instytutu Geologicznego uważa, że prowadzenie badań w tamtym miejscu daje duże szanse na ciekawe odkrycia, ponieważ znajduje się tam wiele różnych szczątków zwierzęcych.
Tropy tetrapoda odkryto kilka lata temu w kamieniołomie Zachełmie, niedaleko Zagnańska. Stały się one sensacją na skalę światową. Ewentualne ślady, które być może znajdują się w gminie Morawica będą od nich starsze, ponieważ są tam skały starsze pod względem geologicznym.