– Zmienia się podejście społeczeństwa do idei hospicyjnej – powiedział na naszej antenie ksiądz Stanisław Słowik, dyrektor Caritas Diecezji Kieleckiej. Jak podkreślił, jeszcze wiele lat temu dominowała opinia o tym, że hospicjum to miejsce jednoznacznie utożsamiane ze śmiercią, a rozwój medycyny, odpowiednio ukierunkowane leczenie i niektóre przypadki chorych pokazują, że tak nie jest.
– Zdarzają się pacjenci, którzy trafiają do nas, a po pewnym czasie ich stan się poprawia i są wypisywani, albo przekazywani pod opiekę innych placówek – mówi dyrektor kieleckiej Caritas.
– Jeżeli spojrzymy na dane statystyki medycznej, to liczba zachorowań z roku na rok niestety rośnie, co przekłada się na efekt końcowy, a więc część chorych da się wyprowadzić z choroby, natomiast sporo osób kwalifikuje się do opieki hospicyjnej – powiedział gość Radia Kielce.
Jak zauważył, problemem jednak nie jest liczba świadczeniodawców, ale ograniczenie usług opłacanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia.
– W przypadku kieleckiej Caritas, mieliśmy dość drastyczną sytuację, kiedy do czerwca objętych opieką było prawie stu pacjentów jednocześnie, a po nowym kontraktowaniu zostało nam jedynie 60. Dlatego trudno w tym momencie wykonywać połowę usług bez żadnej odpłatności – mówi gość Radia Kielce.
– Aby utrzymać jak najwyższy poziom opieki i leczenia terminalnie chorych niezbędny jest specjalistyczny sprzęt, który systematycznie się zużywa, dlatego konieczne są środki finansowe na jego zakup – mówi ksiądz Stanisław Słowik.
Jak już informowaliśmy, Caritas Diecezji Kieleckiej rozpoczęła kampanię „Pola Nadziei”. Jej celem jest szerzenie idei hospicyjnej, uwrażliwianie społeczeństwa na potrzeby osób terminalnie chorych oraz zbieranie środków na funkcjonowanie hospicjów. Symbolem kampanii jest żółty żonkil, który zasadzony jesienią, rozkwita wiosną i jest rozdawany podczas kwest wśród darczyńców.
Podczas kampanii, w szkołach będą prowadzone konkursy plastyczne i literackie o tematyce hospicyjnej, organizowane będą również spotkania edukacyjne dla młodzieży oraz kiermasze i koncerty. Natomiast na wiosnę odbędzie się kwesta na rzecz stacjonarnego hospicjum.