10 i 11 października 1942 roku Niemcy wywieźli do obozu w Treblince większość ludności żydowskiej zamieszkującej Ostrowiec Świętokrzyski. To około jednej trzeciej wszystkich ówczesnych mieszkańców.
Aby upamiętnić tamte wydarzenia Stowarzyszenie Kulturotwórcze „Nie z tej bajki” prowadzi cykl spotkań i warsztatów poświęconych tematyce żydowskiej. Jak zaznacza Wojciech Mazan, jeden z pomysłodawców spotkań, w szerokiej pamięci społecznej wydarzenia sprzed 75 lat już się zatarły. Rolą stowarzyszenia jest teraz przywracanie pamięci o nich.
W minioną sobotę została otwarta wystawa „Wszystkie drogi prowadziły do Zagłady” ukazująca losy siedemnastu osób ocalonych. Jutro (środa) odbędą się warsztaty dla młodzieży. Pierwsze spotkanie poświęcone będzie życiu w getcie. Nie zachowały się dokumenty dotyczące codzienności w getcie ostrowieckim, więc bazą do pracy będą wspomnienia dziewczynki z Łodzi. Ocalał jej pamiętnik, ale nie ma żadnego portretu autorki. Młodzi ludzie, na podstawie zapisków będą próbowali stworzyć wizerunek 13-latki uwięzionej w getcie. Kolejne warsztaty poświęcone będą wielowymiarowości kultury żydowskiej. Te zajęcia również przeznaczone są dla młodych ludzi.
Sobota (14 października) to zakończenie cyklu spotkań. Na godzinę 12 zaplanowany jest spacer śladami ostrowieckich Żydów. Poprowadzi go Wojciech Mazan. Uczestnicy odwiedzą miejsca po dawnej synagodze, osiedlu żydowskim i kirkucie. Po południu Monika Stępień z Muzeum Żydowskiego Galicja w Krakowie poprowadzi warsztaty pisania po hebrajsku. Będzie można poznać podstawowe zasady pisania tekstów w tym języku. Wszystkie spotkania odbywają się w Centrum Aktywności Obywatelskiej.