Nie wiadomo jak długo potrwają jeszcze postępowania, dotyczące nieprawidłowości w opatowskim szpitalu. Sprawami zajmuje się Prokuratura Okręgowa w Kielcach. Pierwsze zawiadomienie o możliwości popełnienia w placówce przestępstwa złożył lekarz, drugie posłanka Prawa i Sprawiedliwości Anna Krupka, a trzecie świętokrzyski oddział NFZ.
Jak informuje Daniel Prokopowicz, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Kielcach, nikt nie usłyszał do tej pory zarzutów. – Postępowanie jest obszerne, obejmuje przypadki kilku zgonów oraz ewentualnych nieprawidłowości w działaniu szpitala. W tej sprawie musieliśmy przesłuchać prawie tysiąc świadków. Kilkaset musimy jeszcze przesłuchać – powiedział Daniel Prokopowicz.
Pomimo, że śledczy wszczęli kilka postępowań dotyczących Szpitala Powiatowego w Opatowie, to niektóre z nich musieli umorzyć. Chodzi na przykład o sprawy: śmierci pacjentki w kwietniu 2016 roku oraz ewentualnej korupcji w placówce – dodaje rzecznik.– Prokuratura nie znalazła dowodów na to, aby w lecznicy dochodziło do przestępstw korupcyjnych, dlatego postępowanie zostało umorzone – wyjaśnia Daniel Prokopowicz. Niezależnie od tego, śledczy z Kielc wciąż wyjaśniają przyczyny śmierci kilku pacjentów lecznicy.
Prokuratura Regionalna w Krakowie, która badała przyczyny śmierci 25-letniej kobiety, która zmarła w opatowskim szpitalu, także umorzyła śledztwo – informuje Włodzimierz Krzywicki, rzecznik instytucji. – W toku postępowania nie ustalono, aby śmierć pacjentki była następstwem zaniedbań personelu medycznego –zarówno w trakcie ciąży jak i podczas porodu – powiedział Włodzimierz Krzywicki.
Natomiast 2 listopada, w Sądzie Rejonowym w Opatowie rozpocznie się proces starosty opatowskiego Bogusława W. Mężczyzna jest oskarżony o ujawnienie osobom nieuprawnionym danych chronionych pacjentki, która zmarła w Szpitalu Powiatowym w Opatowie. W czerwcu natomiast rozpoczął się proces pracowników oddziału ginekologicznego tamtejszego szpitala. Na ławie oskarżonych zasiadło 25 osób oskarżonych o wyłudzanie z Narodowego Funduszu Zdrowia nienależnych świadczeń w wysokości 100 tysięcy złotych.