Posłowie i samorządowcy Prawa i Sprawiedliwości chcą doprowadzić do utworzenia w Szpitalu Powiatowym w Starachowicach oddziału chirurgii naczyniowej.
Od 1 października świadczące usługi w tym zakresie Polsko-Amerykańskie Kliniki Serca zawiesiły funkcjonowanie, ponieważ nie znalazły się w sieci szpitali, a to oznacza, że nie są finansowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia.
Lider świętokrzyskich struktur PiS poseł Krzysztof Lipiec zwraca uwagę, że mieszkańcy powiatu stracili dostęp do szybkiej pomocy medycznej w dziedzinie chirurgii naczyniowej. – Jest ogromne zapotrzebowanie na tego typu usługi zdrowotne, dlatego podjęliśmy działania, aby w Szpitalu Powiatowym w Starachowicach powołać nowy oddział – mówi parlamentarzysta.
Starosta starachowicki Danuta Krępa podkreśla z kolei, że mieszkańcy powiatu muszą jeździć po pomoc do odległych o 60 kilometrów Kielc lub Końskich. – W przypadku zagrożenia życia czas odgrywa kluczową rolę – podkreśla starosta.
Danuta Krępa zapewnia jednocześnie, że są specjaliści, którzy wyrazili chęć pracy w Starachowicach, a władze powiatu wystosowały już do NFZ pismo z prośbą o zapewnienie finansowania.
Inicjatywę poparli parlamentarzyści PiS Marek Kwitek, Andrzej Kryj, a także wicewojewoda Andrzej Bętkowski i radny Tomasz Margula z Klubu „Razem dla Mieszkańców”.
Zapowiedź grupy parlamentarzystów i samorządowców Prawa i Sprawiedliwości, którzy chcą utworzenia „naczyniówki” w starachowickim Szpitalu Powiatowym, wywołała reakcję Narodowego Funduszu Zdrowia. Instytucja ta ponownie przeanalizuje dostępność świadczeń medycznych w zakresie chirurgii naczyniowej dla mieszkańców regionu świętokrzyskiego.
Małgorzata Kiebzak, dyrektor świętokrzyskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia informuje, że do instytucji nie wpłynęło jeszcze żadne pismo w tej sprawie. Jej zdaniem, dostępność do chirurgii naczyniowej jest na wysokim poziomie.
– Ta dostępność w naszym województwie to 240 procent średniej krajowej. Dlatego musimy jeszcze raz szczegółowo przeanalizować sytuację. Proszę nie zapominać też o tym, że NFZ będzie musiał posiadać pieniądze, ponieważ zakontraktowanie chirurgii naczyniowej wymaga dużych środków finansowych – dodaje Małgorzata Kiebzak.
Oddziały chirurgii naczyniowej w naszym regionie znajdują się w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach oraz w Szpitalu Specjalistycznym w Końskich. W Starachowicach takie usługi świadczyły Polsko-Amerykańskie Kliniki Serca, które nie weszły do sieci szpitali więc 1 października straciły finansowanie.