Świętokrzyscy politycy podzieleni w opiniach dotyczących poprawy funkcjonowania szpitali w związku z reformą ochrony zdrowia autorstwa PiS, jaka weszła 1 października.
Poseł Prawa i Sprawiedliwości Anna Krupka przekonywała w Studiu Politycznym, że ustawa o sieci szpitali już przynosi efekty. Jak podkreśliła, nowe rozwiązania poprawią dostęp do leczenia specjalistycznego, a placówkom zapewnią lepsze finansowanie.
– Zmiany usprawnią przede wszystkim funkcjonowanie SOR-ów. Odciąży je od takich przypadków, które wymagają nagłej reakcji. Ułatwiony zostanie dostęp do lekarzy specjalistów, zwłaszcza dla pacjentów, którzy opuszczają lecznice. Dyrekcje placówek nie będą musiały tylko analizować stanu finansowego- zaznaczyła.
Zdaniem Grigora Szaginiana z PO wprowadzone zmiany nie rozwiążą problemów pacjentów, bo część specjalistów odejdzie do placówek prywatnych.
– Minister zdrowia mówi także o tym, że im więcej będzie realizowanych świadczeń, tym większa szansa na finansowanie w późniejszych latach. Nie wiadomo jednak, czy to finansowanie będzie większe, a zwiększenie świadczeń przy ryczałcie jest pewnym ryzykiem i może zwiększyć zadłużenie placówek – mówi gość Studia Politycznego.
Karol Kliś z PSL stwierdził, że reformę mamy od tygodnia, dlatego na razie trudno ocenić jakie będą jej rezultaty.
– W poprzednim systemie pacjent przychodząc do szpitala przynosił pieniądze, a dzisiaj jest tak, że pieniądze idą przed pacjentem, a przez to może on być mniej atrakcyjny, jeżeli chodzi o zaopiekowanie się nim zwłaszcza w trudnych przypadkach – podkreślił.
Marek Kowalski z Nowoczesnej, powiedział, że należy poczekać jak to będzie wyglądało w dalszej perspektywie.
– Musimy przede wszystkim zwiększyć finansowanie służby zdrowia, to jest nasz największy problem – dodał.
Tomasz Wojtyś z Kukiz ’ 15 zauważył, że ta reforma niesie ze sobą także zagrożenia.
– Istnieje prawdopodobieństwo uprzywilejowania jednostek publicznych, czyli prywatne szpitale będą miały problemy z dostaniem się do sieci – powiedział.
Przypomnijmy, sieć szpitali oraz inna organizacja opieki nocnej i świątecznej to główne zmiany wprowadzane w systemie ochrony zdrowia. Zdaniem ministra Konstantego Radziwiłła nowe rozwiązania mają poprawić koordynację leczenia i zapewnić lepszą dostępność do poradni przyszpitalnych.
Posłuchaj Studia Politycznego: