Wystawą „Wszystkie drogi prowadziły do zagłady…” rozpoczął się w Ostrowcu Świętokrzyskim tydzień poświęcony pamięci Żydów. W tym roku przypada 75. rocznica eksterminacji ludności żydowskiej w Ostrowcu. W dniach od 10 do 12 października 1942 roku Niemcy w ramach tzw. akcji likwidacyjnej wywieźli na natychmiastową śmierć w komorach gazowych Treblinki około 10 000 osób. Aby upamiętnić tamte wydarzenia Stowarzyszenie Kulturotwórcze „Nie z tej bajki” zorganizowało tydzień pamięci.
W Centrum Aktywności Obywatelskiej prezentowana jest wystawa poświęcona historii ocalonych Żydów z terenu dawnej Galicji. Została przygotowana przez Muzeum Żydowskie w Krakowie, w Ostrowcu prezentowana będzie przez najbliższy tydzień. Wojciech Mazan, organizator wydarzenia podkreśla, że historie siedemnastu pokazanych osób są zaskakująco różne. I choć nie odwołują się bezpośrednio do Żydów ostrowieckich, obrazują część losów ocalonych.
Przed II wojną światową w Ostrowcu ludność żydowska stanowiła około jednej trzeciej części mieszkańców. Do dziś nie zachowały się w zasadzie żadne ślady tamtej kultury. Badacze próbują przywrócić pamięć o kulturze i sąsiadach pochodzenia żydowskiego. Jak zaznacza Wojciech Mazan – braki w śladach materialnych należy zastąpić przywracaniem świadomości, zwłaszcza wśród młodych ludzi.
Uczestnicy wernisażu podkreślali wartość przywoływania tej części historii. Paweł Górniak, zastępca dyrektora Miejskiej Biblioteki Publicznej mówił, że wielonarodowość, z jaką mieliśmy w Polsce do czynienia przed wojną, uczyła tolerancji wobec innych kultur i narodów.
Nadchodzący tydzień będzie poświęcony pamięci ostrowieckich Żydów. W jego ramach odbędą się warsztaty dla młodzieży poświęcone kulturze żydowskiej i lekcje języka hebrajskiego dla dorosłych. Na zakończenie zaplanowany jest spacer śladami ostrowieckich Żydów. Jego uczestnicy odwiedzą miejsca po dawnej synagodze, osiedlu żydowskim i kirkucie.