W tym roku przypada 75. rocznica wymordowania ostrowieckich Żydów. W dniach 10-12 października 1942 roku Niemcy w ramach tzw. akcji likwidacyjnej wywieźli do obozu w Treblince około 10 tysięcy osób na natychmiastową śmierć w komorach gazowych.
Stowarzyszenie Kulturotwórcze „Nie z tej bajki” wraz z Muzeum Żydowskim Galicja, w dniach 7-18 października organizuje cykl wydarzeń dotyczących historii i kultury polskich Żydów. W ramach „Mobilnej Przestrzeni Kultury” będzie można obejrzeć wystawę „Wszystkie drogi… historie Żydów ocalonych z Zagłady”. Jej wernisaż rozpocznie obchody rocznicowe. Tytuł nawiązuje do wiersza żydowskiej poetki Rajzly Żychlińskiej „Bóg zakrył swoją twarz”.
W kolejnych dniach zaplanowano warsztaty. Młodzież będzie tworzyła wystawę ukazującą złożoność żydowskiej historii i kultury. Dorośli poznają alfabet hebrajski i symboliczne znaczenie jego liter oraz tajniki pracy sofera – kopisty przepisującego święte zwoje Tory. Będą mogli również poćwiczyć pisanie hebrajskich liter. Będzie także spacer śladami ostrowieckich Żydów.
Wystawa i warsztaty odbędą się w Centrum Aktywności Obywatelskiej przy ulicy Sienkiewicza, wernisaż zaplanowano na godzinę 18.00.
Projekt „Mobilna przestrzeń kultury II” to kontynuacja projektu realizowanego w 2015 roku przez Żydowskie Muzeum Galicja z Krakowa. Projekt zakłada przygotowanie mobilnej oferty kulturalno-edukacyjnej związanej z dziedzictwem żydowskim i zrealizowanie cyklu 12 wydarzeń (wystawy, warsztaty, wykłady, pokazy filmowe, koncerty) w wybranych 4 miejscowościach (Starachowice i Ostrowiec Świętokrzyski w woj. świętokrzyskim i Biecz, Zator w woj. małopolskim).