„Język, kultura i literatura wokół Chrztu Polski” – pod takim hasłem odbywa się dwudniowa konferencja naukowa w Dworze Postawków w podkazimierskim Odonowie. Prelegenci związani z uniwersytetami w Wiedniu, Lipsku, Warszawie i Białymstoku podejmują próby przedstawienia różnych perspektyw tego ważnego dla polskiej państwowości wydarzenia.
Piątkową część konferencji zdominowała dyskusja i wykłady poświęcone pradziejom polskiej literatury, a także ciekawostkom związanym z rodem Piastów.
Jak informuje Jolanta Doschek z Instytutu Slawistyki Uniwersytetu Wiedeńskiego dwudniowe spotkanie jest kontynuacją pierwszej konferencji poświęconej tematyce Chrztu Polski, która odbyła się w Odonowie we wrześniu ubiegłego roku. Dodaje, że każdy z naukowców realizując własne zainteresowania naukowe prezentuje fragment swojej pracy badawczej związanej z najstarszą historią Polski. – Nie tylko Chrzest Polski jako fakt historyczny, ale przede wszystkim, jak to wydarzenie oddziaływało na naszą literaturę, kulturę, język i jakie miało skutki polityczne – wyjaśnia Jolanta Doszek.
Zdaniem profesor Uniwersytetu Wiedeńskiego badania naukowe w tym zakresie pozwalają odkryć i pokazać poważne narodowe korzenie. – Żeby naród mógł mieć własne korzenie, musi posiadać własną kulturę, literaturę i język. Pozwólmy Piastom również posiadać te trzy elementy – dodała.
Marek Postawka, właściciel dworu w Odonowie podkreśla, że konferencja poświęcona tematyce chrztu Polski jest największym wydarzeniem kulturalnym organizowanym przez Odonowskie Towarzystwo Kulturalne. Dodaje, że spotkania poświęcone tematyce Chrztu Polski będą odbywały się cyklicznie, przynajmniej raz w roku.
Konferencję „Język, kultura i literatura wokół Chrztu Polski” zakończy w sobotę wieczorem przepełniony staropolską tradycją Bal Jesieni.