150 nauczycieli z Polski, Cypru, Włoch i Islandii wzięło udział w konferencji, która odbyła się dziś w I Liceum Ogólnokształcącym im. Stefana Żeromskiego w Kielcach. Rozmawiali o tym, jak uczyć, żeby nie niszczyć kreatywności dzieci. Konferencja odbyła się w ramach projektu realizowanego w programie Erasmus +.
Emilia Wojdyła ekspert merytoryczny projektu podkreśla, że współczesna szkoła potrzebuje nowych metod, żeby uatrakcyjnić przekazywanie wiedzy młodym ludziom. Bardzo nam zależało, żeby nauczyciele wyposażyli się w nową wiedzę i umiejętności. Przykładowo umiejętności coachingowe i indywidualizacja pracy, o których mówimy dużo w tym projekcie, bardzo się przyda nauczycielom. Wypracowaliśmy wspólnie programy szkoleniowe ze scenariuszami, szkoleniami, które wykorzystać mogą nauczyciele do doskonalenia siebie, ale też w pracy ze swoimi uczniami – zachęca Emilia Wojdyła.
W dzisiejszej konferencji brał udział Giorgos Leontiou z Cypru. Jak mówił nauczyciele chcą zdobywać nowe umiejętności, a tego typu projekty bardzo w tym pomagają. Projekt Erasmus pozwala na wymianę dobrych praktyk pomiędzy różnymi instytucjami edukacyjnymi. Pracuję w szkole specjalnej w Larance. Dzięki projektowi wymieniamy się ciekawymi pomysłami i przy okazji tworzymy coś w rodzaju międzynarodowej społeczności nauczycieli – twierdzi Giorgos Leontiou.
Programy szkoleniowe, które opracowali uczestnicy projektu będą dostępne na stronach internetowych Świętokrzyskiego Kuratorium Oświaty oraz Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Węgorzewie, który jest liderem projektu.