Dużo trudniej będzie w tym roku zostać laureatem konkursów przedmiotowych organizowanych przez Świętokrzyskie Kuratorium Oświaty. Jak mówi Tomasz Pleban, świętokrzyski wicekurator – spowodowane jest to ograniczeniem przez urząd liczby laureatów. A to oni mają możliwość wybierania liceum, w którym będą kontynuować naukę. Tomasz Pleban przyznaje, że zmian w porównaniu z ubiegłoroczną edycją konkursów jest dość dużo.
– Jedną z najważniejszych jest mniejsza liczba laureatów. Chodzi o to, żeby podnieść prestiż konkursu, stąd idea jest taka, by z każdego przedmiotu laureatów było około 15. W ubiegłych latach w najpopularniejszych konkursach było czasem ponad 20 uczniów – mówi Tomasz Pleban.
W ubiegłorocznej edycji konkursów było 294 laureatów z gimnazjów, w tym roku szkolnym ma być ich około 100 mniej. Tomasz Pleban przyznaje, że na zbyt dużą liczbę osób mających prawo wybrać dowolną szkołę, skarżyli się dyrektorzy najlepszych liceów w województwie.
W przypadku przedmiotów konkursowych zmian jest mniej. W gimnazjach konkursy obejmą te same dziedziny, co przed rokiem – w sumie będzie ich dwanaście, natomiast w szkołach podstawowych nie będzie już konkursu z przedmiotów przyrodniczych. Uczniowie będą mogli sprawdzić swoją wiedzę w konkursach z języka polskiego, matematyki i języka angielskiego.
Ale, jak mówi Tomasz Pleban, najstarsi uczniowie z podstawówki oprócz startu w konkursie na swoim poziomie edukacyjnym, mogą zdecydować się na rywalizację w konkursach dla gimnazjalistów.
– Takie prawo będą mieli uczniowie klas siódmych. Czy z niego skorzystają, nie wiadomo, bo będą mieli swoje konkursy. Zależy nam na tym, by w okresie przejściowym reformy edukacji, kiedy gimnazja ciągle jeszcze istnieją, rozwijać kompetencje uczniów z tych przedmiotów, z których będzie egzamin na koniec ósmej klasy. W przyszłości szkoły podstawowe przejmą wszystkie konkursy – zapowiada wicekurator.
W najbliższych dniach kuratorium poda terminy konkursów przedmiotowych.