Rola nerek w utrzymaniu dobrego stanu zdrowia człowieka była doceniana od wielu tysięcy lat. Dzięki wielu odkryciom w naukach podstawowych w drugiej połowie XX wieku doszło do dynamicznego rozwoju nefrologii.
Wprowadzenie terapii nerkowozastępczej i transplantacji nerek w rutynowe lecznictwo schyłkowej niewydolności nerek oraz poznanie endokrynnej roli nerek przyczyniły się do gwałtownego rozwoju innych specjalności medycznych.
Leczenie nerkozastępcze, które stało się powszechnie dostępne dla wszystkich jego wymagających, czy to z ostrą, czy przewlekłą niewydolnością nerek jeszcze 50 lat temu było rarytasem, który decydował o ludzkim życiu.
Pierwszą przeprowadzoną na ludziach była dializa otrzewnowa. Próbowano jej już w 1923 roku, a pierwszą skuteczną wykonano w 1927 roku w Bazylei za pomocą płynu Ringera i glukozy. Niemniej do końca II WŚ na świecie przeprowadzano tylko 12 takich dializ. Do roku 1950 – sto.
Pierwszą hemodializę na świecie próbowano przeprowadzić w 1913 roku, grupa pod kierownictwem prof. Abela przeprowadzała doświadczenia na psach. Pierwszy skuteczny zabieg na człowieku wykonał w 1944 roku w Holandii prof. Wilhellm Koff, a w 1945 uratował on pierwszą na świecie pacjentkę z ostrą niewydolnością nerek. Pierwszy oddział dializ został otwarty w 1950 roku przez prof. Alwalla w Szwecji.
Pierwszy zabieg tego typu wykonali w 1953 roku w Warszawie prof. Nielubowicz i prof. Orłowski, a innymi ośrodkami wykonującymi dializę otrzewnową były Kraków, Lublin, Katowice i Poznań. Z racji niedoskonałości metody do lat 80 udział dializy otrzewnowej w ogóle dializ wynosił mniej niż 2%. Polska wołała o hemodializy.
Dziś dializy otrzewnowe oraz hemodializy wykonuje się w Polsce powszechnie. Korzystają z nich między innymi pacjenci w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach.
O najnowszych metodach leczenia ,a także możliwościach jakie stoją przed dzisiejszą nefrologią mówiliśmy w audycji „Porozmawiajmy i zdrowiu”.
Gościem spotkania był dr hab.n.med Andrzej Jaroszyński kierujący Kliniką Nefrologi w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym.
Posłuchaj audycji: