Na piętrze oddziału chorób zakaźnych szpitala w Busku-Zdroju działalność rozpoczęło stacjonarne hospicjum i Zakład Opiekuńczo-Leczniczy. W placówce znajdzie miejsce 24 pacjentów. Poprowadzi ją Fundacja Gospodarcza św. Brata Alberta z Kielc. Uroczystego otwarcia i poświęcenia obiektu dokonał biskup kielecki Jan Piotrowski.
Jak informuje Jarosław Zatorski, przedstawiciel fundacji i jeden z inicjatorów otwarcia placówki, obiekt będzie w stanie przyjąć 9 pacjentów w części hospicyjnej i 15 w Zakładzie Opiekuńczo-Leczniczym. Dodaje, że prace remontowe wykonano głównie z funduszy Fundacji oraz z pieniędzy pozyskanych w wyniku przeprowadzonych w parafiach południa regionu zbiórek.
– Placówka jest dziełem ludzi dobrego serca – zaznaczył Jarosław Zatorski.
Biskup Jan Piotrowski podkreślił, że nowa placówka jest miejscem szczególnym. Zdaniem hierarchy w miejscu, w którym świadczona będzie przede wszystkim opieka medyczna, nie może również zabraknąć opieki duchowej i szeroko pojętej miłości, współczucia i empatii dla ludzi, którzy będą musieli mierzyć się ze swoją chorobą, trudem, cierpieniem.
– Świat choroby, jest światem, który towarzyszy dziejom ludzkości. Pan Jezus mówił, że biednych, chorych i cierpiących zawsze będziecie mieć u siebie. To jest ten świat, który nam przypomina, że jesteśmy tymi, którzy tylko przechodzą przez ziemię. Z punktu widzenia wiary wiemy, że nie jest to bezsensowne. Zmierzamy ku pewnemu właściwemu celowi, jakim jest ostateczne spotkanie z Panem Bogiem – powiedział bp Jan Piotrowski.
Burmistrz Waldemar Sikora zaznacza, że placówka powstała przy buskiej leczniczy jest pierwszym takim obiektem na południu regionu. Z usług hospicjum i ZOL-u będą mogli korzystać głównie mieszkańcy trzech powiatów: buskiego, pińczowskiego i kazimierskiego. Burmistrz przypomina, że starania o budowę w Busku-Zdroju hospicjum trwały od 15 lat. W oczekiwaniu na pomyślne sfinalizowanie jego budowy postanowiono uruchomić tymczasowe hospicjum i ZOL w buskiej lecznicy. Docelowa siedziba Hospicjum św. Matki Teresy z Kalkuty czeka na dofinansowanie dalszych prac budowlanych z pieniędzy unijnych. Na dokończenie inwestycji potrzeba jeszcze około 10 milionów złotych.
– Widzimy, jak duże jest zapotrzebowanie na tę formę pomocy wśród ludzi starszych i osób z wyjątkowo trudną sytuacją zdrowotną. Liczymy, że Fundacji św. Brata Alberta przy wsparciu lokalnych samorządów uda się pozyskać brakujące pieniądze i dokończyć budowę docelowego hospicjum, w którym miejsce będzie mogło znaleźć ok. 50 pacjentów – zaznaczył burmistrz.
Fundacja Gospodarcza św. Brata Alberta podjęła również starania o uruchomienie od marca hospicjum domowego. Działacze złożyli wniosek o dofinansowanie jego działalności z Europejskiego Funduszu Społecznego.
Buska lecznica użyczyła piętro oddziału chorób zakaźnych pod działalność hospicjum na okres 3 lat. Pierwsi pacjenci trafią do placówki we wtorek.