W Świętokrzyskiem, podobnie jak w innych regionach Polski, rozwinie się nowa forma udzielania wsparcia osobom starszym i wykluczonym społecznie. Odpowiedź na potrzeby seniorów to jednocześnie sposób na dodatkowe zarobki dla rolników.
– Gospodarstwa opiekuńcze z powodzeniem funkcjonują w krajach Europy Zachodniej, m.in. w Holandii, Niemczech i Austrii. Ta idea może być w przyszłości szansą rozwoju dla wielu polskich gospodarstw – ocenia Konrad Stępnik z krakowskiego oddziału Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie, który jest odpowiedzialny za wdrożenie tego projektu w naszym kraju.
Ministerstwo Rolnictwa zakłada, że w każdym województwie powstanie od kilku do kilkunastu gospodarstw opiekuńczych, łączących pracę w rolnictwie z opieką nad osobami starszymi. Dziś w Kielcach, z przedstawicielami Centrum w Brwinowie i Świętokrzyskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach spotkali się samorządowcy z regionu, aby zapoznać się z założeniami idei gospodarstw opiekuńczych.
– Samorządy są naturalnym partnerem tego przedsięwzięcia – uważa Konrad Stępnik.
Polska jest najszybciej starzejącym się krajem w Unii Europejskiej. Problem starzenia się ludzi na wsi do tej pory nie był u nas podejmowany.