Jeżeli dyrektorzy i pracownicy szpitali, które znalazły się w sieci odpowiedzialnie podejdą do swoich obowiązków, to powinniśmy w krótkim czasie odczuć pozytywne skutki reformy zdrowia – powiedział na naszej antenie dyrektor Świętokrzyskiego Centrum Onkologii Stanisław Góźdź. Głównym założeniem zmian jest to, by pacjent w szpitalu miał kompleksową opiekę od momentu przyjęcia, przez proces leczenia aż do rehabilitacji.
Jak dodał gość Radia Kielce, takie procedury obowiązują w ŚCO. Pacjenci po zakończeniu hospitalizacji mogą korzystać z dalszej opieki lekarzy pracujących w przyszpitalnych przychodniach. To jest proces naturalny i niezbędny do skutecznego kontynuowania terapii.
Dyrektor ma także nadzieję, że wprowadzana reforma rozwiąże problem finansowania Centrum. Przypomniał, że realizacja tzw. pakietu onkologicznego i zielonych kart z którymi pacjenci zgłaszali się do szpitala – kosztowała placówkę 36 mln złotych strat, przy czym w tym samym czasie obniżono wyceny na świadczenia radioterapii czy chemioterapii. Tymczasem w ŚCO trzeba było wykonywać pełną diagnostykę przyjmowanych pacjentów.
Aby skutecznie leczyć potrzebna jest także pełna koordynacja działań szpitali w naszym regionie. Nie wszystkich pacjentów uda się przyjąć w ŚCO czy przeprowadzić niezbędne operacje. Do tego potrzebne jest wykorzystanie pełnego potencjału jakim dysponuje region. Jako dobry przykład takiej współpracy dyrektor Góźdź podał szpital w Końskich, gdzie można liczyć na pomoc miejscowych lekarzy przy leczeniu pacjentów onkologicznych.
Posłuchaj Rozmowy Dnia: