Weszła w życie sieć szpitali. Każda placówka, która się w niej znalazła musi prowadzić punkt nocnej i świątecznej opieki medycznej. W Kielcach są trzy takie punkty. Część z nich nie mieści się w szpitalach, na przykład Świętokrzyskie Centrum Matki i Noworodka przy ul. Prostej podpisało umowę ze Świętokrzyskim Centrum Ratownictwa i Transportu Sanitarnego i pacjenci przyjmowani są w ambulatorium przy ulicy Lonarda.
Jak poinformowała Radio Kielce – Anna Bazak, pielęgniarka z ambulatorium, w niedzielę zgłosiło się około pięćdziesięciorga rodziców z dziećmi. Około godziny 19 kolejka do lekarza była niewielka. Według czekających rodziców, takie punkty nocnej i świątecznej opieki medycznej na pewno się sprawdzą. – Byliśmy kiedyś w Szpitalnym Oddziale Ratunkowym na Czarnowie. Dziecko miało gorączkę, dusiło się, ale nikogo to nie obchodziło. Musieliśmy czekać pięć godzin na przyjęcie – mówili rodzice.
Kolejny punkt nocnej i świątecznej opieki medycznej rozpoczął działanie przy Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym. Jak mówi Anna Mazur-Kałuża, rzecznik placówki docelowo ma on odciążyć Szpitalny Oddział Ratunkowy, który obecnie musi czasem przyjmować pacjentów z bardzo błahymi dolegliwościami.
– Od godziny 8 rano do godziny 18, do gabinetów nocnej i świątecznej pomocy zgłosiło się około 60 pacjentów. Większość to osoby dorosłe, ale pierwszymi pacjentami, tuż po godzinie ósmej były dzieci. W ramach nocnej i świątecznej opieki medycznej działa u nas trzy gabinety: internistyczny, pediatryczny oraz zabiegowy – informuje Anna Mazur-Kałuża.
Mapę punktów nocnej i świątecznej opieki medycznej mogą państwo znaleźć na naszej stronie internetowej. A więcej o nowych zasadach funkcjonowania placówek opieki medycznej mówić będziemy w Rozmowie Dnia w poniedziałek o godz. 8.30. Gościem Radia Kielce będzie prof. Stanisław Góźdź, dyrektor Świętokrzyskiego Centrum Onkologii.