Tkaniny artystyczne ze zbiorów Fundacji Cepelia można oglądać w Muzeum Historyczno – Archeologicznym w Ostrowcu Świętokrzyskim. Po likwidacji Cepelii, to właśnie fundacja przechowuje najcenniejsze zbiory rękodzieła ludowego.
Na wystawie w Pałacu Wielopolskich prezentowane są: kilimy, sumaki i gobeliny. Jak zaznacza kustosz Barbara Dzioba, w spółdzielniach cepeliowskich wzory pozyskiwano od najlepszych projektantów. W zbiorach udostępnionych przez Fundację Cepelia można odnaleźć zarówno klasyczne wyroby ludowe, jak również nowoczesne wzory tkackie.
W czasie wernisażu odbyły się pokazy tkania, w wykonaniu grupy rzemiosła artystycznego z Szewnej. Zofia Kogut zaznacza, że tkactwa nauczyła się w późnym wieku, wcześniej jednak haftowała i robiła na drutach. Jak mówi, to pomogło w opanowaniu zasad tworzenia nowej tkaniny. Obecnie sama rysuje wzory, które powstają na tkaninie.
Wśród odwiedzających wystawę była Kamila Durys-Karbowniczak. Jest miłośniczką robótek ręcznych, bierze udział w kursie projektowania ubioru. Podkreślała, że największe uznanie budzi w niej precyzja wykonania tkanin.
Wystawę tkanin będzie można oglądać do 26 listopada.