Właściwości miodu, pyłku kwiatowego, pierzgi, czy kitu pszczelego można było dziś poznać w Tokarni. W Parku Etnograficznym odbył się Piknik Pszczelarski. Miłośnicy miodu mogli też dowiedzieć się jak kiedyś produkowało się go naszym regionie oraz w Polsce.
Mariusz Węda, z pasieki Kameduły zapewnia, że każdy z tych produktów ma działanie prozdrowotne. Sam miód oprócz tego, że działa jak naturalny antybiotyk dodatkowo wzmacniający odporność, to w zależności od tego, z jakich kwiatów był zbierany może być stosowany na różnego rodzaju schorzenia. – Na przykład miód gryczany ma dużo magnezu, dlatego pomaga przy schorzeniach onkologicznych. Z kolei lipowy jest świetny na infekcje górnych dróg oddechowych – tłumaczy Mariusz Węda.
Miłośnicy miodu mogli też dowiedzieć się jak kiedyś produkowało się go naszym regionie oraz w Polsce. W chałupie ze Słupi Starej można było zobaczyć unikatowe ule, między innymi tradycyjny ul kłodowy „stojak” ze słomianym daszkiem, czy niewielki ul pleciony ze słomy, tzw. „kószkę”.
Jak mówi doktor Małgorzata Imiołek, kustosz Muzeum Wsi Kieleckiej w Tokarni na głównym rynku pikniku ustawiono też dwa ule bardziej współczesne. – Mamy taką malutką ekspozycję, dwa najnowsze nabytki Muzeum Wsi Kieleckiej. Ul warszawski – ramowy, a drugi to ul dłubany, snozowy. Jest to stary typ wywodzący się od uli kłodowych, czy nawet od barci leśnych w drzewach – opowiada Małgorzata Imiołek.
Oprócz miodu i uli, w Tokarni można było zobaczyć i kupić świece wytwarzane z pszczelego wosku.