Od niedzieli (1 października) obowiązuje sieć szpitali – jeden ze sztandarowych projektów reformy zdrowia, wprowadzanej przez ministra Konstantego Radziwiłła. Zmieniają się też miejsca nocnej i weekendowej opieki medycznej. Czy pacjenci szybko odczują pozytywne zmiany? – dyskutowali o tym goście Studia Politycznego Radia Kielce.
Jak stwierdził lider świętokrzyskich struktur PiS-u Krzysztof Lipiec – na efekty reformy trzeba poczekać, ale nowe reguły dają ogromne szanse na lepsze funkcjonowanie służby zdrowia. Dodał, że sieć szpitali, to pomysł, który proponował już profesor Zbigniew Religa, a PiS przedstawiał go, będąc jeszcze w opozycji.
– Sieć z całą pewnością zapewni poczucie stabilizacji w finansowaniu podstawowych usług medycznych. Wszystkie powiatowe szpitale w naszym regionie znalazły się w niej, nie będą musiały walczyć o kontrakty i to odbyło się bez żadnych perturbacji – dodał poseł.
Grzegorz Gałuszka z PSL stwierdził, że reforma zdrowia, to nowe rozwiązania, ale wciąż stare problemy. Zastanawiał się, kto będzie leczył pacjentów, bo liczba lekarzy jest zbyt niska w stosunku do potrzeb. – W Polsce odsetek lekarzy przypadający na tysiąc mieszkańców jest najniższy w Europie – 2,3. To jest bardzo niepokojące, ponieważ brakuje kadry medycznej. Z drugiej strony, nocna i świąteczna opieka ambulatoryjna i wyjazdowa zostaje na tych samych zasadach, które były przed zmianami. Dziś budżet jednostek zdrowia jest zadaniowy, a kiedyś pieniądze „szły” za pacjentem do ośrodków wiodących, mających renomę, w których przyjmowali dobrzy specjaliści.
Grzegorz Gałuszka dodał, że na finansowanie służby zdrowia powinno być przeznaczone z budżetu 6 procent PKB, a nie 5 procent, jak jest dotychczas
Zdaniem Grzegorza Osowskiego z ruchu Kukiz15 – szpitale potrzebują dobrych gospodarzy, którzy powinni mieć do dyspozycji pieniądze na ten cel. Tymczasem – jak powiedział – pieniądze są w NFZ-ie lub w Warszawie, co jest złym rozwiązaniem.
Maciej Klesyk, szef miejskich struktur Nowoczesnej w Kielcach stwierdził, że królikiem doświadczalnym reformy zawsze jest pacjent. Dodał, że na tym etapie nie można ocenić, czy wprowadzone zmiany będą dobre, czy też nie. Jak zaznaczył – jeśli reforma ma przynieść korzyści, pokaże to czas. Teraz nie można odnosić się do niej krytycznie – dodał.
Zdaniem posła Artura Gierady z Platformy Obywatelskiej mamy teraz „nowy – stary” system, bo podobny funkcjonował już przed 1989 rokiem i skończono z nim w połowie lat 90. Poseł zacytował słowa Andrzeja Sośnierza z PiS-u: „W systemie budżetowania szpitali pacjenci okażą się zbędni, a dyrekcje szpitali koncentrować się będą na zdobywaniu przychylności władzy”. Poseł dodał, że dziś o tym, który szpital otrzyma pieniądze decyduje po części i wojewoda i dyrektor NFZ.
– Przez to, że nie ma konkursów, nie będzie też konkurencji pomiędzy szpitalami. Lecznice będą wolały leczyć jak najmniej kosztownych pacjentów. Artur Gierada stwierdził też, że znikają przychodnie świadczące nocną i świąteczną pomoc medyczną.
Pełna lista szpitali, które znalazły się w sieci na terenie województwa świętokrzyskiego i placówek świadczących w regionie nocną i weekendową pomoc medyczną – zebraliśmy tutaj.
W pierwszej części Studia Politycznego politycy dyskutowali o potrzebie zmian w konstytucji RP i propozycji prezydenta Andrzeja Dudy dopasowania ustawy zasadniczej do proponowanych zmian w funkcjonowaniu Sądu Najwyższego i Krajowej Rady Sądownictwa.
Posłuchaj nagrania audycji