Zmarł Wiesław Michnikowski, wybitny aktor teatralny i filmowy, artysta kabaretowy, mistrz sceny i estrady. Stworzył niezapomniane kreacje w Kabarecie Starszych Panów i w Kabarecie Dudek, wystąpił w kilkudziesięciu filmach i wielu przedstawieniach teatralnych. Miał 95 lat.
Obdarzony talentem komediowym występował w kabaretach – Starszych Panów, Dudek, Iluzjon, Wagabunda i Szpak. Zagrał w ponad 40 filmach, jak: „Gangsterzy i filantropi”, „Hallo Szpicbródka (…)”, „Rififi po sześćdziesiątce”, „Skutki noszenia kapelusza w maju”.
Wybitne role w teatrze Michnikowski kreował w sztukach Sławomira Mrożka, wśród nich słynne „Tango” czy „Emigranci”, za które publiczność wielokrotnie honorowała aktora owacjami na stojąco.
Przez kilkadziesiąt lat współpracował z Polskim Radiem, między innymi w „Podwieczorku przy mikrofonie”, Teatrze Polskiego Radia i słuchowiskach dla dzieci. W telewizji zagrał w blisko dwustu programach. Piosenki wykonywane przez Wiesława Michnikowskiego u Starszych Panów, nie tylko przyniosły aktorowi ogromną popularność, lecz także nie poddały się upływowi czasu. Nadal bawią subtelnym humorem i erudycją takie utwory, jak: „Addio pomidory”, „Odrobina mężczyzny na co dzień”, „Bo we mnie jest seks” czy „Już kąpiesz się nie dla mnie”.
Przez wiele lat Wiesław Michnikowski użyczał swojego głosu postaci Papy Smerfa w popularnej dobranocce. Grał też role dubbingowe w filmach: „Iniemamocnych”, „Pinokio”, „Śnięty Mikołaj II”, „Rodzinka Robinsonów”.
W 2006 roku aktor był laureatem nagrody „Splendor Splendorów”, przyznanej wówczas po raz pierwszy w historii Polskiego Radia. Otrzymał też Wielką Nagrodę za wybitne kreacje aktorskie w Teatrze Polskiego Radia i Teatrze Telewizji. Został uhonorowany Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski i Złotym Medalem zasłużony kulturze Gloria Artis.
Wiesław Antoni Michnikowski urodził się 3 czerwca 1922 roku w Warszawie. W 1946 roku ukończył Szkołę Dramatyczną Karola Borowskiego w Lublinie. Następnie związał się z teatrami Lublina, by po kilku latach zadebiutować na scenach warszawskich. W stolicy występował na deskach Klasycznego, Młodej Warszawy, Komedii, Współczesnego i Polskiego. Ceniony za rolę Nicka w „Marii Stuart” Słowackiego, Figara w „Weselu Figara” Beaumarchais’a i Strzałki w „Skąpcu” Moliera. Między innymi we Współczesnym grał obok Tadeusza Łomnickiego i Barbary Krafftówny.
Wiesław Michnikowski wystąpił w znanym serialu „W labiryncie”, w obrazach „Opowiadanie wariackie”, „Pokój 107” i „Skutki noszenia kapelusza w maju”. Za rolę profesora Korczyńskiego w tym ostatnim otrzymał Nagrodę Jury Dziecięcego „Marcinek”. Poza gościnnymi występami w serialu „Na dobre i na złe”, jedną ze stałych ról Michnikowskiego była kreacja mecenasa Stefana Czernika w serialu „Zespół adwokacki”.
Aktor został odznaczony między innymi złotą odznaką honorową „Za zasługi dla Warszawy”, nagrodą „Złotych Spinek” przyznaną podczas uroczystości „Telekamer 2003”, Medalem Osterwy z okazji 50-lecia pracy scenicznej oraz Nagrodą za Całokształt Twórczości na 8. Festiwalu Dobrego Humoru w Gdańsku w 2007 roku. W 2011 roku odebrał Nagrodę imienia Cypriana Kamila Norwida „Dzieło Życia”.