Dziś przypada 78. rocznica utworzenia Polskiego Państwa Podziemnego. Jego tajne struktury, podległe Rządowi RP na Uchodźstwie nie miały swojego odpowiednika w żadnym innym kraju.
Rozbudowane piony wojskowy i cywilny pozwalały na zachowanie ciągłości państwa. Dziełem Polskiego Państwa Podziemnego było nie tylko podjęcie otwartej walki z okupantem w ramach akcji „Burza”, ale stworzenie siły moralnej, niepodległościowej tradycji, która pozwoliła przetrwać także czas komunistycznej dyktatury.
Rafał Nowak, dyrektor Wzgórza Zamkowego zaznaczył, że rząd RP na Uchodźstwie podjął szybką decyzję o stworzeniu struktur, które umożliwią działanie państwa mimo przewidywanej już okupacji. Przede wszystkim udało się zorganizować największą podziemną armię w okupowanej Europie, czyli Armię Krajową, która różnymi metodami walczyła z okupantem niemieckim i sowieckim.
W Świętokrzyskiem obchody 78. rocznicy powstania Polskiego Państwa Podziemnego zainaugurowano w Starachowicach, gdzie przy pomniku poświęconym Szarym Szeregom obok Szkoły Podstawowej nr 10 zorganizowano apel harcerski. Główna część uroczystości odbyła się w Wąchocku, przy panteonie Polskiego Państwa Podziemnego w opactwie oo. Cystersów, gdzie odprawiono mszę w intencji żołnierzy Polskiego Państwa Podziemnego. Rocznicowe spotkanie zakończyła gawęda historyczna oraz złożenie kwiatów i zapalenie zniczy pod tablicą pamięci.
Kielce
W Kielcach uroczystości rocznicowe odbędą się 1 października. Rozpocznie je o godzinie 9.30 msza w kieleckiej Bazylice Katedralnej z udziałem kombatantów. Następnie uczestnicy obchodów przejdą pod pomnik Armii Krajowej, gdzie m.in. zaplanowano wręczenie medali, w tym medalu dla sztandaru VI LO im. Juliusza Słowackiego w Kielcach.
W programie przewidziano również zwiedzanie wystawy w Dworku Laszczyków pt. „Byliśmy jeszcze dziećmi…. Dzieci Kielecczyzny w latach II wojny światowej”. Natomiast o godzinie 14.00 w Wojewódzkim Domu Kultury odbędzie się premiera filmu „Wilk” w reżyserii Dionizego Krawczyńskiego. Obraz pokazuje działalność Zbigniewa Kruszelnickiego ps. ”Wilk”, dowódcy oddziału dywersyjnego Obwodu Kieleckiego Armii Krajowej. O godzinie 18.30 zaplanowano pokaz filmu otwarty dla wszystkich.
Ostrowiec ŚwiętokrzyskiUroczystości w Ostrowcu przebiegały inaczej niż w latach poprzednich. Uczniowie przygotowali biografie żołnierzy Armii Krajowej, a ich prezentacja odbyła się w Miejskim Centrum Kultury.
Natalia Krutina z Katolickiego Gimnazjum im. Księdza Marcina Popiela swoje wystąpienie poświeciła Emilii Malesie. Michał Wójcik, nauczyciel historii w tej samej szkole, który przygotowywał uczniów do prezentacji, zaznaczył, że to sposób na wychowanie kolejnego pokolenia patriotów. Aby jednak tego dokonać, warto czerpać wzory z osób walczących o wolną Polskę.
Uczniowie mieli także okazję wysłuchać wykładu dr. Henryka Piskunowicza z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Spotkanie miało charakter warsztatu, a uczestnicy prowadzili rozmowę z prelegentem. Wykład dotyczył powstania Polskiego Państwa Podziemnego.
Kazimierz Kocowski, prezes ostrowieckiego koła Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, zaznacza, że nowy sposób świętowania tej rocznicy to sposób na zainteresowanie młodych ludzi tematyką II wojny światowej. Jak podkreślał – przyszłość należy do młodzieży, a poprzez takie spotkania można przekazywać wiedzę o przeszłości.
Ostrowieckim uroczystościom towarzyszyła wystawa fotografii Feliksa Konderki. W czasie wojny był fotografem w Wólce Milanowskiej i wykonywał zdjęcia do kennkart. Dzięki temu mógł legalnie używać sprzętu fotograficznego i dokumentować życie partyzantów. W jego zbiorach jest wiele zdjęć zgrupowania Ponurego na Wykusie i Szczytniaku. Na stałe ekspozycja znajduje się w Suchedniowie, w Ostrowcu można ją było zobaczyć tylko dziś, od jutra będzie prezentowana w Waśniowie.
StarachowiceObchody 78. rocznicy powstania Polskiego Państwa Podziemnego odbyły się już w Starachowicach. Przy pomniku poświęconym Szarym Szeregom, który znajduje się przy Szkole Podstawowej nr 10, zorganizowano apel harcerski, a później złożono kwiaty i zapalono znicze.
Obecna na uroczystościach Barbara Klusek, była łączniczka Armii Krajowej, przypomniała, że w tym samym dniu utworzono też „Szare Szeregi”, czyli konspiracyjny Związek Harcerstwa Polskiego. – Płaciliśmy najwyższą cenę – kalectwem, śmiercią, więzieniem, okrutnymi torturami. Dzisiaj razem oddajemy hołd bohaterskim obrońcom wiary i ojczyzny, którzy ginęli „jak kamienie przez Boga rzucone na szaniec”- mówiła.
WąchockUroczystości rocznicowe odbyły się także w Wąchocku, przy panteonie Polskiego Państwa Podziemnego w opactwie oo. Cystersów oraz w lesie Mieszała przy kapliczce Świętego Jacka.