Kilkunastoosobowa grupa pracowników niemieckich, nazistowskich miejsc pamięci z Berlina i okolic przebywa z wizytą w Kielcach. Goście z Niemiec poznawali historię stolicy województwa, zwiedzali miasto oraz znajdujące się w nim miejsca pamięci m.in. Wzgórze Zamkowe i Planty.
Odwiedzili także Centrum Edukacyjne IPN „Przystanek Historia”, gdzie wysłuchali prelekcji na temat działalności Instytutu Pamięci Narodowej oraz wykładu „Polska w obliczu dwóch totalitaryzmów na przykładzie Kielc”.
Naczelnik delegatury IPN w Kielcach Dorota Koczwańska–Kalita naczelnik poinformowała, że przedstawiciele delegacji niemieckiej zajmują się przede wszystkim tematyką Holocaustu.
– Podczas ostatniej wizyty naszej delegacji w Niemczech wywiązała się dyskusja dotycząca kwestii rasizmu słowiańskiego. Dziwiło to polskich naukowców, dlatego chcieliśmy teraz pokazać naszą historię II wojny światowej, nie tylko z perspektywy zbrodni popełnianych na Żydach, ale również ofiar ludności polskiej – powiedziała Radiu Kielce Dorota Koczwańska-Kalita. – Taka wymiana myśli i poznawanie historii jest dobrą drogą, aby budować pewną wspólnotę – dodała.
Florian Kemmelmeier z delegacji niemieckiej zaznaczył, że celem wizyty jest poznanie historii Kielc, które jego koleżankom i kolegom kojarzą się z pogromem kieleckim w 1946 roku. Inne fakty historyczne natomiast są mniej znane. – Taki wyjazd jest doskonałą możliwością, aby poszerzyć nasza wiedzę – powiedział.
Urząd Miasta Kielce od kilku lat współpracuje z podberlińskim Domem Konferencji w Wannsee. W ramach współpracy organizowane są seminaria, dyskusje, warsztaty dla kieleckich pracowników naukowych, nauczycieli i uczniów oraz wystawy dotyczące II wojny światowej.
W ramach tej współpracy przy udziale Delegatury IPN w Kielcach młodzież kielecka wraz z opiekunami w październiku wyjedzie do Berlina i Sachsenhausen, gdzie zwiedzi obóz koncentracyjny oraz miejsca pamięci związane z okresem II wojny światowej. W wyjeździe wezmą udział laureaci konkursu „Gdy człowiek był tylko numerem… Obywatele polscy w niemieckich obozach jenieckich, koncentracyjnych oraz obozach zagłady w okresie II wojny światowej”.